Najczęstsze objawy choroby lokomocyjnej u dzieci – na co zwracać uwagę?

Choroba lokomocyjna u dziecka – chłopczyk w samochodzie zakrywa dłonią usta

Choroba lokomocyjna u dziecka może pokrzyżować plany. Na szczęście wczesne rozpoznanie symptomów tej przypadłości pozwala szybko zareagować i ulżyć maluchowi. W artykule podpowiadamy, jakie są najpopularniejsze objawy choroby lokomocyjnej, nazywanej inaczej kinetozą, co dla dziecka na chorobę lokomocyjną sprawdza się najlepiej i kiedy warto sięgnąć po farmakoterapię.

Choroba lokomocyjna u dziecka – typowe objawy

Jak rozpoznać chorobę lokomocyjną u dziecka? Objawy mogą pojawić się nagle, często już po kilku minutach jazdy – i nasilać w miarę trwania podróży. Najczęściej obserwowane symptomy to:

  • nudności i wymioty (mogą występować pojedynczo lub razem),
  • zawroty głowy i senność,
  • bladość skóry,
  • rozmyte widzenie i dezorientacja przestrzenna,
  • nadmierna potliwość, szczególnie na dłoniach i czole,
  • rozdrażnienie i niepokój,
  • brak apetytu.

Starsze dzieci z pewnością poinformują rodzica, że czują się źle. W przypadku maluszków, które nie potrafią jeszcze nazwać swoich dolegliwości, zaobserwowanie rozwijającej się choroby lokomocyjnej jest trudniejsze. Dlatego tym bardziej warto obserwować zachowanie dziecka: jeśli nagle staje się niespokojne, blade lub ziewa, może to być sygnał rozwijającej się kinetozy.

Co dla dziecka na chorobę lokomocyjną?

Na początek warto zadbać o odpowiednie warunki podróży. Przed wyjazdem podaj dziecku lekkostrawny posiłek, najlepiej ok. 1-2 godziny przed wyjazdem. W samochodzie najlepiej posadzić pociechę przodem do kierunku jazdy (o ile pozwala na to wiek i waga), w części auta o najmniejszych wstrząsach – zwykle jest to środek tylnej kanapy. Zadbaj o nawiew i świeże powietrze: duszne, gorące powietrze może nasilać objawy. Regularne wietrzenie i chłodne powietrze działają łagodząco.

Zajmij uwagę dziecka: zabawki, audiobooki czy cicha muzyka mogą odwrócić uwagę i zredukować stres związany z podróżą. Warto pamiętać, że patrzenie w ekran może nasilać objawy, dlatego zrezygnuj z puszczania maluchowi bajek w czasie jazdy.

Lek na chorobę lokomocyjną u dziecka

Jeśli mimo profilaktyki objawy nie ustępują, a dziecko cierpi podczas każdej podróży, warto rozważyć farmakoterapię. Na rynku dostępne są preparaty w postaci skoncentrowanych roztworów doustnych, syropów, tabletek czy plastrów. Niektóre z nich można stosować już od drugiego roku życia, ale zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza i dokładnie czytać ulotkę. Najczęściej stosowane substancje działają przeciwwymiotnie i przeciwhistaminowo – łagodząc nudności i uspokajając układ nerwowy. W przypadku choroby lokomocyjnej u rocznego dziecka dobór odpowiednich środków zaradczych powinien być zawsze skonsultowany z pediatrą.

Choroba lokomocyjna u dziecka to dolegliwość, która może skutecznie zniechęcić do rodzinnych wyjazdów. Kluczem do jej opanowania jest wczesne rozpoznanie objawów i wdrożenie odpowiednich działań – zarówno profilaktycznych, jak i leczniczych. Im młodsze dziecko, tym trudniej wychwycić pierwsze sygnały, dlatego warto być uważnym obserwatorem. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i konsultacji z pediatrą nawet dłuższe podróże mogą przebiegać spokojnie i bezproblemowo.

Więcej praktycznych porad i sprawdzonych informacji o zdrowiu znajdziesz na portalu Zdrowa Ona.

Źródła:

  • Korczyk M. Choroba lokomocyjna – jak jej uniknąć i co na nią działa? Online: https://pantabletka.pl/choroba-lokomocyjna. Dostęp: 26.06.2025.
  • Ratajczak-Zając A. Choroba lokomocyjna- kinetoza. Online: https://mamaginekolog.pl/zdrowie/choroby-dzieci-i-doroslych/choroba-lokomocyjna-kinetoza. Dostęp: 26.06.2025.
  • Wiercińska M. Choroba lokomocyjna u dzieci i dorosłych – skuteczne leki i sposoby. Online: https://www.mp.pl/pacjent/choroby/373409,choroba-lokomocyjna-u-dzieci-i-doroslych-skuteczne-leki-i-sposoby. Dostęp: 26.06.2025.

Źródło zdjęcia: iStock

Artykuł sponsorowany

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*