Zgodnie z nową podstawą programową, dzieci powinny uczyć się pisać oraz czytać jeszcze przed pójściem do szkoły podstawowej. Jak jednak zachęcić najmłodszych do nauki czytania w przedszkolu? Czy nowoczesne metody mogą odnieść sukces? Dowiedz się, jak wykorzystać zdobycze techniki w edukacji dzieci.
Nauka czytania dzieci – kiedy się zaczyna?
Jeszcze do niedawna nauka czytania dzieci kojarzyła nam się z rozpoczęciem szkoły podstawowej. Teraz wiek ten jest coraz niższy. Postawa programowa obowiązująca od 2016 roku kładzie nacisk na naukę pierwszych sylab jeszcze w przedszkolu. Co więcej, zauważa się, że dzieci zaczynają się interesować czytaniem już w wieku 3-4 lat. Wynikać to może z faktu, że jesteśmy otoczeni przekazem pisanym zarówno w przestrzeni publicznej, jak i wirtualnej.
Oglądając telewizję czy bawiąc się na tablecie, dziecko samo z siebie podejmuje trud odczytywania wyrazów w coraz wcześniejszym wieku. Dlatego też nauka czytania w przedszkolu powinna być wyjściem naprzeciw zainteresowaniom najmłodszych, a nie zostać zamieniona w przykry obowiązek. Niestety dorośli często nieświadomie demotywują dziecko, oczekując szybkich, spektakularnych efektów i płynnego czytania w wieku kilku lat. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby połączyć przyjemne z pożytecznym i zachęcić dziecko do nauki pisania i czytania w swoim tempie.
Jak nowe technologie pomagają w nauce czytania w przedszkolu?
Wyróżniamy wiele sposobów na naukę czytania dzieci – odimienna metoda Ireny Majchrzak, metoda czytania globalnego Glenna Domana czy metoda symultaniczno-sekwencyjna Jagody Cieszyńskiej – to tylko przykłady. Wszystkie one będą jednak nieskuteczne, jeśli nie zachęcimy dziecka do odkrywania nowych literek i czytania ich na głos. Jak tego jednak dokonać? Nauka poprzez zabawę wydaje się najlepszym sposobem. Warto w tym celu wykorzystać także nowe technologie, które przyniosą dodatkowe korzyści. O jakich nowinkach mowa?
Aplikacje do nauki czytania dzieci
Najmłodsi chętniej sięgają po smartfon niż po książkę. Jest to przykry fakt, ale można go wykorzystać w dobrym celu. Nauka czytania w przedszkolu będzie dobrym pretekstem, aby użyć nowej technologii do zdobywania wiedzy. W tym celu pomoże nam szereg programów graficznych, które urozmaicą rysowanie szlaczków i pierwszych liter.
Co więcej, istnieje wiele, również darmowych, programów do nauki czytania. Zachęcają one do samodzielnego pisania liter oraz wymawiania głosek. Dzięki takiej metodzie dziecko uczy się poprzez zabawę. Wykorzystanie nowych technologii, jak tablet czy smartfon sprawi, że będzie ono chętnie wracało do ćwiczeń w domu.
Interaktywne gry w przedszkolu
Komputer i telefon to nie jedyne nowoczesne urządzenia, jakie możemy zaprząc do edukacji najmłodszych. Oprócz nich warto wypróbować również inne zdobycze techniki, które pomogą w nauce czytania dzieci. Jednym z nich jest Magiczny Dywan, czyli specjalny projektor, który wyświetla na podłodze interaktywny obraz. Wybrany program wprowadzi najmłodszych w świat liter poprzez wciągające gry i zabawy. Angażując wzrok, słuch oraz ruch dzieci szybciej oraz chętniej przyswoją nowe informacje, co przełoży się na efekty w nauce.
Nauka czytania w przedszkolu może być świetną zabawą, a nie przykrym obowiązkiem. Sięgając po nowe technologie i angażując różne zmysły dziecka, pokażemy mu jak niezwykła i przydatna jest umiejętność pisania i czytania. Odważmy się wykorzystać innowacje technologiczne w edukacji najmłodszych.
Napisz pierwszy komentarz