Większości z nas szklarnie kojarzą się z dużymi tunelami wykonanymi ze szkła. Współcześnie jednak można spotkać wiele rodzajów cieplarni – zarówno tych większych, jak i mniejszych. Niewielkie modele świetnie sprawdzą się jako szklarnia ogrodowa na balkon, taras lub jako dekoracja do ogrodu.
Szklarnie ogrodowe na balkon
Mieszkając w bloku, trudno jest spełnić marzenie o warzywach wprost z przydomowego ogródka. Jeżeli jednak dysponujemy odpowiednim miejscem, takim jak balkon lub taras, możemy rozważyć zakup mini cieplarni. Szklarnia ogrodowa na balkon to niewielkich rozmiarów terrarium, które sprawdzi się podczas uprawy kilku podstawowych warzyw, kwiatów lub sukulentów. To świetna namiastka ogródka dla osób marzących o własnej zieleni.
Mini szklarnie ogrodowe jako dekoracja
Mini szklarnie ogrodowe mogą służyć również jako dekoracja. Jeżeli mamy ogród, jednak nie zależy nam na dużej cieplarni, możemy zdecydować się na niewielką mini szklarnię. Niektóre modele mają fantazyjne kształty, które stanowią ciekawy wyróżnik w ogrodzie. Szklarnia ogrodowa w kształcie domku w stylu retro to oryginalna dekoracja. Można w niej zasadzić warzywa, sukulenty lub kwiaty. Mini szklarnie ogrodowe mogą być wykorzystywane również do uprawy parapetowej – jeżeli nie dysponujemy przestrzenią w postaci balkonu lub tarasu.
Szklarnia ogrodowa w tradycyjnym wydaniu
Nie należy jednak zapominać o tym, że szklarnia ogrodowa to przede wszystkim cieplarnia, w której można wyhodować dorodne warzywa różnego typu. Najczęściej stelaż takiej cieplarni wykonany jest z metalu, aluminium lub drewna. W nowoczesnych modelach szkło zastąpiono wytrzymałą folią. Jest to rozwiązanie dużo bezpieczniejsze, ponieważ szkło łatwo stłuc i skaleczyć się nim.
Największą zaletą każdej szklarni ogrodowej jest to, że bez względu na to, jak kapryśna jest pogoda, wewnątrz można wyhodować dorodne, zdrowe warzywa. Ściany zabezpieczają je przed chłodem, wiatrem i deszczem. Szklarnie ogrodowe są konieczne, jeżeli zależy nam na wyhodowaniu warzyw, które są bardzo wymagające i mało odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, np. pomidory, papryka, bakłażany oraz zioła.
Fajny pomysł – taką mini szklarenka na balkonie.
Mieszkam w bloku i właśnie zastanawiam się nad czymś takim na balkonie. Z jednej strony dobry pomysł, ale sama nie wiem, czy mi się opłaca.