Ubranka dla malucha – jakie włóczki wykorzystać?

[REKLAMA]

Kupując w sklepach odzież dla dzieci zwracamy uwagę na wszelkiego rodzaju certyfikaty. Potem patrzymy na materiały wykorzystywane do ich wykonania. Na co jednak zwrócić uwagę kupując włóczki na ubranka dla maluchów, które zamierzamy wykonać same? Na jakie włókna postawić i dlaczego?

Najważniejsze dla dzieci

Kupując włóczkę na ubranka dla dzieci należy pamiętać, że mają one bardzo delikatną skórę, która jest narażona na podrażnienia. Dlatego wybierane włóczki muszą być miękkie i delikatne. Dzieci reagują alergią na niektóre włókna, stąd też należy zwrócić uwagę na to, z czego jest wykonana wybrana włóczka. W przypadku  najmłodszych bardzo istotne jest również to, aby ubranka oddychały, bo dzięki temu dziecko nie będzie się w nich pociło. Warto też wybierać naturalne włókna, aczkolwiek nie wszystkie spełniają wyżej wymienione wymagania.

Najlepiej wybrać bawełnę

Najbardziej uniwersalnym włóknem jest naturalna bawełna. Ubranka wykonane z włóczek bawełnianych, są miękkie, delikatne i oddychające. Bawełna doskonale nadaje się na sukienki czy letnie sweterki. Niestety nie grzeje, więc nie sprawdzi się jako materiał na odzież jesienno-zimową.

Akryl

To sztuczne włókno dostępne w wielu różnych odsłonach. Jego zaletą jest fakt, że nie uczula. Włóczki akrylowe są miękkie i przyjemne w dotyku. Nie grzeją, ale w zależności od grubości można z nich robić odzież zarówno letnią jak i zimową. Niestety niektóre włóczki akrylowe mechacą się i po kilku praniach mogą stracić swój pierwotny wygląd.

Wełna owcza

W sklepach dostępnych jest wiele różnych włóczek zawierających 100% wełny.  Jest ona bardzo ładna, ale niestety nienajlepiej sprawdza się w roli włóczki na odzież dziecięcą. Wełna owcza jest szorstka i gryząca. Dla dorosłych ta szorstkość może być niemal niewyczuwalna, ale w przypadku maluchów możliwe są podrażnienia skóry. Wełna owcza jest również włóknem, które niekiedy uczula, stąd w przypadku ubranek i akcesoriów dla małych dzieci i niemowląt nie jest zalecana.

Wełna z merynosa

Merynos to gatunek owcy, którego wełna jest bardzo charakterystyczna. Jest miękka i przyjemna w dotyku. Odzież z niej wykonywana jest ciepła i oddychająca. W zależności od grubości włókna z wełny tej można robić ubrania zarówno na lato jak i na zimę. Wełna z merynosa ma sporo zalet, ale warto pamiętać, że nadal jest to wełna owcza i istnieje możliwość powstania reakcji alergicznej. Nie jest zalecana dla alergików, ale w przypadku zdrowych maluchów warto ją wypróbować.

Wełna z alpaki

To kolejny rodzaj wełny, która jest miękka i bardzo delikatna. Często jest wykorzystywana do robienia ubranek dla dzieci. Doskonale sprawdza się jako materiał na sweterki, czapki i szaliki.

Włóczki mieszane

Najczęściej spotykanymi włóczkami są włóczki mieszane. Łączą one w sobie włókna naturalne i domieszkę włókien sztucznych, najczęściej akrylu, poliestru lub poliamidu. Takie połączenia niwelują niektóre wady włókien naturalnych i nadają im wiele dodatkowych cech. Dzięki dodatkowi akrylu włókna naturalne stają się bardziej miękkie i przyjemne w dotyku. Dodatek poliamidu sprawia, że stają się bardziej odporne na zniszczenia. Włóczki mieszane można wykorzystywać do wyrobu wszelkiego rodzaju ubranek i akcesoriów dla najmłodszych.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy ze sklepem Liloppi zajmującym się sprzedażą wełny, włóczek i akcesorów dziewiarskich

1 komentarz

  1. Zajmowanie się robótkami ręcznymi to wspaniałe hobby. Można w ten sposób zrelaksować się po ciężkim dniu, a jednocześnie tworzyć piękne i użyteczne rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*