Jak dobrać stolik kawowy do wysokości sofy?

[REKLAMA]

Stolik kawowy to nie tylko funkcjonalny mebel, ale również estetyczny element wystroju salonu. Odpowiedni dobrany zapewnia komfort podczas codziennego użytkowania, a jednocześnie dopełnia aranżację wnętrza. Jak dobrać stolik kawowy do wysokości sofy?

Dlaczego warto kupić stolik kawowy do salonu?

Stolik kawowy to mebel o wszechstronnym zastosowaniu. Jak sama nazwa wskazuje, służy do spotkań na kawę z przyjaciółką czy rodziną. Jednak na stolik odłożysz nie tylko filiżankę kawy, ale również książkę, pilota do telewizora, a nawet i laptopa. Stolik może służyć jako blat do spożywania przekąsek lub napojów podczas oglądania filmu czy grania w gry planszowe. Mebel ten wykorzystuje się także w zintegrowaniu różnych sfer w salonie, oddzielając strefę wypoczynkową od pozostałych części salonu. Co więcej, w obecnej erze technologicznej często stanowi tło do robienia estetycznych zdjęć na profile w mediach społecznościowych.

Ponadto stolik kawowy stanowi element dekoracyjny salonu, dopełniając aranżację wnętrza i nadając my charakteru. W sklepach znajdziesz różne stoliki, dzięki czemu z łatwością dopasujesz model do wystroju pomieszczenia i gustu.

Jak dobrać wysokość stolika kawowego do sofy?

Odpowiednio dobrana wysokość stolika kawowego pozwala na wygodne sięganie po napoje, książki czy inne przedmioty umieszczone na jego blacie. Jeśli stolik jest zbyt wysoki lub zbyt niski, to korzystanie z niego może być niewygodne lub nawet niemożliwe dla niektórych osób. Co więcej, wysokość stolika kawowego ma wpływ na ogólny wygląd i styl pomieszczenia. Aby ułatwić Ci dobór odpowiedniej wysokości stolika kawowego, przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek:

Zmierz wysokość sofy

W pierwszej kolejności dokładnie zmierz wysokości sofy. Postaw miarkę lub linijkę na górze siedziska sofy i zmierz od tego punktu do podłogi. Otrzymany pomiar zapisz w notesie.

Wybierz jedną z zasad

Istnieją 3 zasady, które można zastosować przy wyborze wysokości stolika kawowego:

  1. Zasada 2,5 – 5 cm. Blat stolika kawowego powinien znajdować się 2,5 – 5 cm niżej niż siedzisko sofy. Ta reguła zapewnia komfortową pozycję podczas siedzenia i ułatwia sięganie po przedmioty.
  2. Zasada równości. W przypadku sofy o niskim siedzisku stolik kawowy może mieć taką samą wysokość jak siedzisko. Jest to szczególnie popularne w nowoczesnych aranżacjach.
  3. Zasada proporcji. Jeżeli masz sofę z wysokim siedziskiem, to stolik kawowy może być nieco wyższy niż siedzisko, aby zachować proporcje i uniknąć efektu przytłoczenia.

Ogólnie przyjmuje się, że idealna wysokość stolika kawowego powinna być równa lub nieco niższa niż wysokość siedziska sofy. Dzięki temu będziesz miał wygodny dostęp do stolika, nie musząc się zbytnio nachylać. Najczęściej jednak ludzie wybierają zasadę proporcji, bo jest najwygodniejszym rozwiązaniem.

Dopasuj stolik do indywidualnych preferencji

Przy wyborze stolika kawowego kieruj się swoim stylem życia, sposobem użytkowania przestrzeni i osobistymi preferencjami. Weź pod uwagę wzrost domowników, aby upewnić się, że stolik kawowy jest odpowiedni dla wszystkich.

Źródło zdjęcia: freepik.com

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*