Jak zbudować pokój przyjazny sensorycznie dla dziecka?

[REKLAMA]

Przestrzeń, w której żyje dziecko, ma kolosalny wpływ na jego rozwój. Otoczenie powinno dostarczać mu różnorodnych bodźców, które rozwiną jego zmysły oraz zdolności fizyczne i umysłowe, ale należy również uważać na nadmierną stymulację maluchów. W rezultacie warto wiedzieć, jak zbudować pokój przyjazny sensorycznie dla dziecka, który go zainteresuje.

Pokój dla dziecka bez telewizora!

Telewizor w pokoju dziecka nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż nieustannie generuje on bodźce, które nadmiernie stymulują, rozpraszają i męczą. Zamiast telewizora można podarować dziecku instrument do grania, który oprócz słuchu, rozwija również koordynację ruchową, motorykę małą, a także wzbudza ciekawość.

Dla prawidłowego rozwoju zmysłu wzroku warto wyposażyć pokój dziecka w odpowiednie oświetlenie, które nie będzie oślepiać, ale zapewni odpowiednie natężenie światła, pozwalające na swobodną zabawę, czytanie lub rysowanie. Ważnym aspektem jest również kolor ścian i podłogi w pokoju. Zalecane jest unikanie jaskrawych barw, a wybieranie kolorów pastelowych, które koją i relaksują maluchy.

Pokój przyjazny sensorycznie dla dziecka nie powinien dostarczać zbyt wielu bodźców, zatem warto zwrócić uwagę na sposób przechowywania zabawek. Jeśli wszystkie znajdują się na wierzchu, a dziecko ma do nich dostęp, to może nastąpić problem z koncentracją i uwagą, ponieważ maluch będzie „kuszony” przez coraz to nowsze przedmioty. Warto więc chować większość zabawek do szaf lub pudełek i zostawiać dziecko tylko wybrane akcesoria.

Jak zbudować pokój przyjazny sensorycznie dla dziecka?

Dziecko poznaje świat za pomocą zmysłów, zwłaszcza poprzez dotyk. Nowopoznane rzeczy i przedmioty są przez dziecko natychmiast brane w rączki, a potem oglądane, dotykane i sprawdzane z każdej strony. Pokój przyjazny sensorycznie powinien zatem być wyposażony w m.in.:

  • akcesoria do rysowania i malowania,
  • puzzle,
  • materace(zapewniają bezpieczeństwo i stymulują dotyk),
  • piasek kinetyczny,
  • piaskownice(do ogrodu),
  • masy sensoryczne,
  • basen z kulkami w różnych kolorach.

Oczywiście, oprócz powyższych przedmiotów, warto zwrócić uwagę na rodzaj mebli, ich kolor oraz rozmieszczenie. Nie należy przesadzać z ilością wyposażenia, ponieważ to, co dziecko lubi najbardziej – zwłaszcza w młodszym wieku – to przestrzeń do zabawy.

Harmonijna przestrzeń do zabawy i rozwoju

Dzieci poznają otoczenie oraz siebie poprzez ruch. Testują i sprawdzają, ile rzeczy i czynności są w stanie wykonać. W tym celu warto zbudować pokój przyjazny sensorycznie dla dziecka, w którym nie zabraknie akcesoriów i przedmiotów, umożliwiających kreatywną aktywność fizyczną.

Doskonałym pomysłem są domowe place zabaw lub wersje ogrodowe oraz drabinki gimnastyczne. Pozwalają na nieskończoną zabawę, rozwijanie wyobraźni oraz sprawności, siły i gibkości, a także wspomagają zachowanie prawidłowej postawy ciała. Co więcej, jako że nauka równowagi jest jedną z niezbędnych umiejętności, warto zastanowić się nad równoważnią (dla młodszych dzieci) lub taśmami typu Slackline (dla starszych dzieci).

Fantastycznym pomysłem jest również wyposażenie pokoju dziecka w huśtawkę, która – jak udowodniono – przyczynia się do szybszego i prawidłowego rozwoju dziecka, a dodatkowo zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa, gdyż huśtanie imituje ruch matki w okresie płodowym dziecka.

Niezbędne przedmioty, które pomagają stworzyć pokój przyjazny sensorycznie dla dziecka, znajdują się w sklepie MAŁPISZON. Przekonaj się, jak niewiele potrzeba, aby stworzyć dziecku harmonijną przestrzeń do rozwoju, nauki, zabawy i aktywności fizycznej.

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*