Książki dla rodziców, które każdy z nas powinien przeczytać

[REKLAMA]

Gdy stajemy się rodzicami, z każdej strony słyszymy sprzeczne porady i opinie. W tym wymagającym czasie powinniśmy jednak przede wszystkim słuchać swojej rodzicielskiej intuicji, a naukowych dowodów szukać w fachowej literaturze.

Czym się kierować, wybierając książki dla rodziców?

Mawia się, że potrzeba całej wioski, by wychować jedno dziecko. Rzeczywiście, kiedyś tak było – i to nie tylko w Afryce, skąd pochodzi to przysłowie. Nasi dziadkowie i rodzice mieszkali w wielopokoleniowych domach, gdzie wszyscy członkowie rodziny brali aktywny udział w wychowaniu niemowlęcia. Teraz najczęściej sami, na własną rękę, poszukujemy odpowiedzi na pytania związane z pielęgnacją, karmieniem czy usypianiem. Co jednak zrobić, gdy z każdego źródła płyną do nas sprzeczne informacje?

Książki o wychowaniu dzieci – czego unikać?

Półki w księgarniach wręcz uginają się pod bestsellerowymi poradnikami. Często wystarczy przyciągająca wzrok okładka i kilka urzekających zdań na jej tylnej stronie, byśmy zdecydowali się sięgnąć po konkretną pozycję. Niestety, nie oznacza to, że w jej wnętrzu znajdziemy same wartościowe porady. 

Autorzy nie zawsze wiedzą, jak działa mózg dziecka…

Nie brakuje autorów proponujących treningi samodzielnego zasypiania, wczesne odpieluchowanie, a w końcu jak najszybsze odstawienie dziecka od piersi. Noszenie niemowlęcia na rękach, wspólne zasypianie, szybkie reagowanie na płacz traktowane jest przez nich jak największe zło (bo przecież „dziecko się przyzwyczai i za niedługo wejdzie nam na głowę!”). Z jednej strony zachęcają do karmienia piersią, z drugiej – każą trzymać się sztywnych harmonogramów. Mimo łatwego dostępu do wiedzy wciąż możemy spotkać się z książkami o pielęgnacji i rozwoju dziecka, które są tylko zbiorem przestarzałych, krzywdzących stereotypów.

Książka napisana w zgodzie z intuicją rodzica.

Szukając wartościowej książki przygotowującej do roli rodzica, warto przede wszystkim sprawdzić, kto jest jej autorem. Zwróćmy uwagę na to, by był to ekspert związany zawodowo z rozwojem dziecka, opierający swoje spostrzeżenia na rzetelnej wiedzy, dążący do tego, by zbudować z dzieckiem szczęśliwą relację. Książka napisana powinna być przystępnym językiem. Dobrym przykładem będą tu poradniki takie jak „Najszczęśliwsze dziecko w okolicy” Harveya Karpa czy „Pozytywna dyscyplina” Jane Nelsen.

Czym powinna wyróżniać się wartościowa książka dla rodziców dzieci najmłodszych?

Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci powstało mnóstwo wartościowych książek, których autorzy wiedzieli, jak działa mózg dziecka, dzielili się z nami trudnymi doświadczeniami i propagowali rodzicielstwo bliskości. Na ich czele znajduje się Jesper Juul z książkami „Twoje kompetentne dziecko” czy „Zamiast wychowania”. Niestety, wciąż możemy trafić na wiele przestarzałych poradników, których autorzy polecają przemocowe metody wychowania dzieci (m.in. wypłakiwanie dziecka). Właśnie dlatego powinniśmy zachować ostrożność, sięgając po książki, które zostały wydane kilkadziesiąt lat temu.

Seria Rodzicielska – książki, które pomagają stać się lepszym rodzicem

Od bliskich osób wciąż możemy usłyszeć, że wystarczy tylko kochać dziecko, a reszta jakoś sama się ułoży. Nie jest to jednak takie proste. Rodzicielstwo jest pełne wyzwań, z którymi bardzo często nie potrafimy sobie sami poradzić. Jeśli naprawdę zależy nam na tym, by tworzyć z naszymi dziećmi szczęśliwą, opartą na bliskości i zaufaniu relację, szukajmy pomocy. 

Na większość pytań odpowie nam wydana przez NATULI Seria Rodzicielska. Tworzą ją poradniki, dotyczące różnych aspektów rodzicielstwa – od porodu i karmienia piersią, przez wspieranie rozwoju dziecka („Jak zrozumieć małe dziecko”), aż po rozwiązywanie konfliktów w rodzinie i radzenie sobie z trudnymi doświadczeniami („Uwaga! Złość”). NATULI to polskie wydawnictwo, które już od lat wspiera rodziców w codziennych trudnościach. Książki, które wydaje, napisane są prostym, przystępnym językiem, jednak mądrze i wspierająco wskazują rodzicowi popełniane błędy. Dają jednak szereg rozwiązań. Wszystko po to, by wspierać rozwój dziecka i wzmacniać w nim poczucie bezpieczeństwa.

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*