Bezpieczeństwo w Internecie – jak uchronić dziecko przez zagrożeniem?

[REKLAMA]

Nie ulega wątpliwości, iż Internet daje niemal nieograniczone możliwości – i to nie tylko w wymiarze towarzyskim czy rozrywkowym, ale także edukacyjnym, poznawczym i naukowym. W dzisiejszych czasach niemal niemożliwe jest uniknięcie kontaktu z wirtualną rzeczywistością. I nie ma w tym nic złego, gdyż Internet (i prawie wszystko to, co proponuje użytkownikom) ma wiele niezaprzeczalnych zalet. Jednocześnie nie wolno zapominać o jednym – Internet jest pełen pułapek i niebezpieczeństw, które mogą być bardzo groźne.

Na negatywny wpływ Internetu narażone są przede wszystkim dzieci, które często nie zdają sobie sprawy z grożącego im ryzyka. Dlatego tak ważną rolą rodziców jest zapewnienie dziecku ochrony i bezpieczeństwa.

Jednak rozwiązaniem nie jest całkowite odcięcie od sieci – bo najprawdopodobniej przyniesie to zupełnie odwrotne skutki. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, aby uchronić dziecko przed zagrożeniami i sprawić, iż korzystanie z dobrodziejstw Internetu przyniesie same plusy.

Porozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach

Jednym z podstawowych kroków w zapewnianiu dziecku ochrony przed zagrożeniami płynącymi z Internetu jest szczera rozmowa z pociechą. Dziecko musi wiedzieć o tym, iż Internet – gdy jest użytkowany w niewłaściwy sposób – może być bardzo groźny.

W tym przypadku warto przeprowadzić z maluchem rozmowę na temat tego, w jaki sposób funkcjonuje sieć (na przykład warto poinformować dziecko, iż Internet nie jest anonimowy, a umieszczone w nim zdjęcia, informacje lub wpisy pozostają w wirtualnej rzeczywistości przez bardzo długi okres czasu).

Poza tym dziecko powinno wiedzieć o tym, iż w sieci pojawiają się niebezpieczne treści (na przykład przemoc lub pornografia), które nie powinny być rozpowszechniane (a tym bardziej naśladowane). Zasada jest jedna – im dziecko posiada większą wiedzę na temat funkcjonowania Internetu i wypływających z niego zagrożeń, tym lepiej potrafi sobie radzić z tego typu niebezpieczeństwami.

Zadbaj o świadomość dziecka

Każdy rodzic powinien wiedzieć, w jaki sposób jego pociecha korzysta z Internetu i ile czasu spędza w wirtualnej rzeczywistości. W tym przypadku istnieją dwa sposoby na uzyskanie tego typu informacji. Pierwszym z nich jest porozmawianie z dzieckiem i zapytanie go, jakie strony internetowe odwiedza i jakiego typu informacji na nich poszukuje. To rozwiązanie jest najbardziej polecane, gdyż buduje zaufanie pomiędzy dzieckiem a rodzicem.

Innym sposobem jest zaglądanie dziecku przez ramię lub sprawdzanie historii wyszukiwania. Wybierając to rozwiązanie należy pamiętać o tym, aby nie przekroczyć pewnych granic. We wszystkim należy zachować pewien umiar – także w kontroli. I chociaż jest ona niezwykle ważna (zwłaszcza w przypadku małych dzieci), to należy ją przeprowadzać w taki sposób, aby nie stracić zaufania dziecka.

Kontrola rodzicielska to podstawa

Jednym ze sposobów na uchronienie dziecka przed niebezpieczeństwami płynącymi z Internetu jest sięgnięcie po tak zwaną kontrolę rodzicielską. W tym przypadku rodzic może zainstalować na komputerze odpowiednie programy, które badają dane transmisyjne, a w razie potrzeby – także blokują dostęp do określonych stron. Warte podkreślenia jest to, iż kontrole rodzicielskie oferują także niemal wszyscy operatorzy internetowi.

Korzystanie z Internetu to niewątpliwie duże możliwości na nawiązywanie kontaktów i poszerzanie wiedzy. Dzisiaj już najmłodsze maluchy zaczynają poruszać się w wirtualnej rzeczywistości. Mądry rodzic nie będzie tego zabraniał, ale zrobi wszystko, aby korzystanie z sieci było dla dziecka bezpieczne.

Artykuł powstał przy współpracy z PanWybierak.pl

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*