Depresja poporodowa

[REKLAMA]

Co to jest depresja poporodowa? Jakie są jej objawy, jak często występuje i jak sobie z nią radzić. Odpowiedzi na te pytania szukaj w tym artykule.

Narodziny dziecka wywołują w matce lawinę potężnych emocji. Od ekscytacji przez radość do strach i niepokoju. Może się też skończyć stanem, który przez lata nie funkcjonował w świadomości społecznej i nie kojarzył się z początkiem macierzyństwa – depresją.

Objawy depresji poporodowej

Statystyki pokazują, że większość młodych mam (aż 80%) w pierwszych dobach po porodzie doświadcza tak zwanego baby blues. Ten stan jest ściśle związany z burzą hormonalną, którą wywołuje w kobiecie poród i początki laktacji (niski poziom endorfin, bardzo wysoki poziom oksytocyny i prolaktyny). Będzie się to objawiać melancholią, zwiększoną płaczliwością, nagłymi zmianami nastroju. Baby blues najczęściej samoistnie mija, jednak jeżeli w tym czasie potrzeby młodej mamy nie zostaną zaopiekowane ten stan może się przerodzić w depresję poporodową. To co nasila ryzyko depresji poporodowej to historia zaburzeń emocjonalnych. Statystyki wskazują, że 30% kobiet, które doświadczyły epizodu depresji przed ciążą a 50% kobiet doświadczających depresji w trakcie ciąży, zapadanie na depresję poporodową.

Jak radzić sobie z depresją poporodową

Czynnikiem chroniącym przed depresją jest adekwatne wsparcie. W idealnej sytuacji mama odpowiedzialna jest wyłącznie za karmienie dziecka i własną regenerację. Przewijaniem, karmieniem, pracami domowymi i starszymi dziećmi zajmuje się partner, rodzina, przyjaciele lub płatna pomoc. Czynnikiem ochronnym jest też karmienie piersią m.in. dzięki stałemu zapewnieniu kontaktu skóra do skóry. Depresja poporodowa nie jest wyrazem słabości kobiety ani znakiem, że nie jest dobrym materiałem na matkę. To bardzo ważne, aby matka i dziecko szybko otrzymali wsparcie społeczne i profesjonalną pomoc. Obecnie istniejące środki farmakologiczne stosowane w depresji w większości z powodzeniem można wiązać z karmieniem piersią (należy to jednak skonsultować z kompetentnym psychiatrą). Badania pokazują, że mamy doświadczające depresji bardziej cenią sobie psychoterapię niż farmakoterapię. Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy psychoterapeuty w formie online np. przez serwis trzymsie.pl.

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*