Co jest ważne kiedy urządzamy pokój dziecięcy?

[REKLAMA]

Przed Tobą konieczność urządzenia pokoju dziecięcego? Nie wiesz jednak, jak się za to zabrać? Co jest ważne? Zdradzamy, co powinno się znaleźć w pokoiku dziecka.

Co jest ważne, gdy urządza się pokój dziecięcy?

Na początku najważniejsze jest to, by zdać sobie sprawę, że pokój urządza się dla dziecka, nie dla siebie. Należy więc pomyśleć przede wszystkim o jego potrzebach. Pokój dziecięcy to odpowiednie meble, kolory i dekoracje (atbmeble.pl). Co więcej, należy wszystko to dopasować do wieku i płci dziecka, jego pasji i gustu. Trzeba kierować się nie tylko wyglądem, ale i funkcjonalnością oraz bezpieczeństwem wybieranych rozwiązań.

Jakie meble do pokoju dziecięcego?

Urządzanie pokoju warto zacząć od wyboru mebli. Będą inne w zależności od wieku pociechy. W pokoju niemowlaka niezbędne jest łóżeczko. Potrzebne są też meble do przechowywania ubranek i zabawek. Warto więc kupić komodę, szafę i regał. Przydaje się również przewijak.

W pokoju kilkulatka łóżeczko musi zmienić się w łóżko, a miejsce przewijaka powinien zająć stoliczek i krzesełko. Taka mała pracownia przyda się podczas tworzenia pierwszych prac plastycznych, nauki pisania.

Dziecko w wieku szkolnym potrzebuje większego łóżka, a przede wszystkim biurka i krzesła, które pozwolą na komfortowe i bezpieczne siedzenie podczas nauki i odrabiania prac domowych.

Jak widać – są meble, które w pokoju dziecka sprawdzają się od samego początku – są to szafa na ubrania, komoda, regał. Łóżeczko ustępuje miejsca tapczanikowi dziecięcemu, a następnie rozkładanej wersalce lub pełnowymiarowej ramie z materacem – w zależności od dostępnej przestrzeni i preferencji.

Wybierając meble warto kierować się tym, jak się prezentują. Można kupić typowo dziecięce mebelki, jednak wybierając szafy, regały wykonane z wysokiej jakości drewna, które jest wytrzymałe, zyskuje się pewność, że posłużą na długo, a więc nie będzie konieczności wymiany wszystkich mebli na każdym etapie życia dziecka. Dzięki temu zaoszczędzi się pieniądze.

Warto wiedzieć jeszcze o mebelkach, które określane są jako rosnące razem z dzieckiem. Najczęściej są to łóżeczka, w których materac można obniżać, a z czasem zdemontować szczebelki, by stworzyć tapczanik. Takie rozwiązanie jest świetne. Dzięki temu łóżko wymienić można dopiero nastolatkowi.

Są i komody z przewijakiem, który można z czasem bezinwazyjnie zdemontować, zyskując szafkę z szufladami.

Wybierając meble trzeba jednak stawiać na takie, które są wykonane z wysokiej jakości materiałów, spełniają normy europejskie i posiadają atesty. W nich ważne jest to, jak są wykonane, ale i jak wykończone. Nawet farba ma znaczenie. Nie warto więc próbować pogodzić ceny z jakością, gdyż chcąc kupić dobre meble, trzeba zapłacić nieco więcej.

Jakie kolory w pokoju dziecięcym?

A na jakie kolory postawić? Meble dobrze gdy są neutralne. Dzięki temu dziecko z nich nie wyrasta. Z kolei kolory można wprowadzać w dodatkach i na ścianach. Prawda jest jednak taka, że często to zabawki i książeczki są plamami koloru. Ściany pomalowane np. na granatowo czy różowo szybko się mogą znudzić.

Z dekoracjami jest znacznie łatwiej. Zarówno tekstylia, ramki na zdjęcia, lampy – te można nie dość, że kupić tanio, to i szybko i łatwo wymienić. Warto więc z powodzeniem zawiesić klosz w księżniczki Disneya, a z czasem po prostu wymienić na abażur w neutralnym kolorze.

 

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*