Na czym polegają wizyty adaptacyjne u dentysty dla dzieci?

[REKLAMA]

W naszym społeczeństwie jest zdecydowanie zbyt dużo osób, które boją się chodzić do dentysty, gdyż przywołuje to u nich bardzo złe wspomnienia i wywołuje silny lęk. Na szczęście współcześni rodzice małych dzieci coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, że od tego jak przebiegną pierwsze spotkanie ze stomatologiem ich pociech, w dużej mierze będzie zależało to, czy w przyszłości będą regularnie korzystać z wizyt u tego lekarza, czy wręcz odwrotnie – będą od nich stronić.

Wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym

W dzisiejszych czasach coraz więcej nowoczesnych gabinetów stomatologicznych umożliwia przyjście na tak zwaną wizytę adaptacyjną. To fantastyczne rozwiązanie nie tylko dla lękliwych dzieci, ale tak naprawdę dla wszystkich maluchów. Dzięki możliwości skorzystania z wizyty adaptacyjnej, dzieci w swoim własnym tempie poznają czym jest gabinet stomatologiczny, dzięki czemu odczuwają dużo mniejszy niepokój, a w niektórych rodzi się wręcz prawdziwa ciekawość. Można zatem tak zorganizować pierwszą wizytę, by dziecko podczas niej nie doświadczyło żadnych nieprzyjemnych odczuć, a jedynie mogło zobaczyć to miejsce, pracę stomatologa, fotel dentystyczny czy używane narzędzia.

Idea wizyt adaptacyjnych u dentysty

Nam dorosłym wydaje się, że fotel dentystyczny to coś zupełnie normalnego, warto jednak pamiętać o tym, że zupełnie inna jest percepcja małego dziecka. Kiedy po raz pierwszy znajduje się ono w nowym miejscu, zwykle jest zaciekawione i chce eksplorować. Oczywiście dużo zależy od samego charakteru malucha, jednak zwykle właśnie tak się to odbywa. Jeżeli dziecku zaprezentuje się w spokojnej i miłej atmosferze, najważniejsze sprzęty w gabinecie stomatologicznym, pozwoli mu się doświadczyć na spokojnie siedzenia w fotelu dentystycznym, podczas którego będzie musiało mieć otwartą buzię, z pewnością wpłynie to pozytywnie na kolejne wizyty, podczas których dziecko będzie miało wykonywane jakieś zabiegi. Warto pamiętać też o tym, że nawet jeżeli dentysta ma zrobić dziecku jedynie przegląd jamy ustnej, to dla niego samego już tylko to może być dosyć stresujące i nieprzyjemne.

Gabinety stomatologiczne przyjazne dla dzieci

Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie gabinety stomatologiczne oferują możliwość skorzystania z wizyt adaptacyjnych. Z pewnością w każdym większym mieście są jednak takie, w których tego typu wizyty są możliwe do odbycia. Warto wybrać się w takie miejsce z maluchem, nawet jeżeli jest ono trochę bardziej oddalone od domu. Stomatolog, który ma doświadczenie w pracy z dziećmi, który potrafi odpowiednio do nich podejść, aby rozładować napięcie i wywołać zaciekawienie, powinien być na celowniku wszystkich rodziców małych dzieci. W końcu, wcześniej czy później, trzeba będzie z nimi wybrać się do dentysty. Jeżeli gabinet jest dodatkowo odpowiednio udekorowany, po prostu przyjazny dla maluchów, taka wizyta adaptacyjna może być prawdziwą przygodą. Dziecko będzie pozytywnie wspominało taki dzień, podczas następnej wizyty już związanych z podjęciem jakieś interwencji medycznej, będzie zdecydowanie mniej się bało.

Artykuł powstał przy współpracy z Hippolit

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*