Śpij jak dziecko

[REKLAMA]

Sen jest warunkiem prawidłowego rozwoju, wspomaga wiele funkcji w ludzkim organizmie. W przypadku dziecka najważniejsze są jego właściwości regeneracyjne – w nocy mózg porządkuje informacje, naprawia uszkodzenia, a także rozwiązuje problemy, z którymi maluch nie radzi sobie na jawie. To dlatego tak ważna jest nauka zasypiania. Zapraszamy do lektury!

Codzienne rytuały.

Znajomość następujących po sobie czynności daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Warto wprowadzić takie sekwencje działań tuż przed snem, aby maluch wiedział, że zaraz przyjdzie pora drzemkę. Dobrze jest rozpoczynać rytuał zawsze o tej samej porze: najpierw ciepła kąpiel (najlepiej z dodatkiem kojącego płynu), karmienie, wyciszenie (śpiewanie kołysanek, czytanie bajeczek) i na koniec sen. Po jakimś czasie dziecko samo zacznie upominać się o zabawę w wodzie, gdy poczuje, że wybiła godzina zero. Przy wieczornych rytuałach bardzo ważna jest atmosfera – spokój i bliskość pomogą maluchowi szybciutko zasnąć. Nawet kiedy dziecko leży już w łóżku, warto je przytulić, pocałować, pogłaskać, aby czuło się kochane. Te czułości rozluźniają i zrelaksują naszą pociechę. Bardzo ważne jest aby kłaść dziecko spać, kiedy jest już zmęczone, ale jeszcze nie zasnęło. Jeżeli będziemy się tego trzymać, łatwiej nauczy się samo zasypiać we własnym łóżku.

Komfort snu.

Wybór materaca dla dziecka jest bardzo ważny, ponieważ maluch podczas snu regeneruje siły i rośnie. Najważniejszą kwestią jest kupienie zupełnie nowego materaca – używany posiada obcą florę bakteryjną, która może powodować reakcje alergiczne. Następnie dobieramy go tak, aby dopasowywał się do kształtu dziecka i pozycji, w której akurat śpi. Zbyt twardy materac będzie miał zły wpływ na kręgosłup malca, zbyt miękki nie zapewni odpowiedniego podparcia. Materac rekomendowany dla dzieci to taki średnio twardy – kiedy położymy na nim malucha, tylko lekko ugnie się pod jego ciężarem, nie może się zapadać. Kolejną ważną opcją jest przewiewność, czyli odpowiednia wentylacja podczas snu. Jeżeli wybierzemy zły materac, dziecko będzie się pocić i płakać co spowoduje oczywiste problemy ze snem. Dobry materac powinien mieć właściwości odprowadzające dwutlenek węgla i ciepło. W ten sposób będzie chronić malucha przed niezdrową dla niego temperaturą.

Szczegóły ułatwiające sen.

Oprócz odpowiedniego łóżeczka i wypracowanych rytuałów warto wziąć pod uwagę również inne szczegóły ułatwiające dziecku sen. Są to między innymi: przewiewna i miła w dotyku pościel, a także bawełniana piżama, wygodna, bez różnych udziwnień, które mogą rozpraszać malucha. Warto także przed snem sprawdzić nosek maleństwa, czy jest drożny. Jeżeli dziecko nie będzie mogło oddychać, ciężko będzie mu zasnąć. Podobnie sprawa się ma z temperaturą w sypialni – ciepłe, stojące powietrze utrudnia nawet dorosłemu swobodne oddychanie. Musimy dopilnować, aby w pokoju maluszka było 20 – 21 stopni. Łóżeczko powinno stać daleko od kaloryfera, ponadto trzeba pilnować regularnego wietrzenia. Po zastosowaniu tych rad nasze dziecko na pewno zaśnie szybciej, lepiej się zregeneruje i będzie miało siły na kolejny beztroski dzień!

Maja Majewska
Artykuł został przygotowany przez firmę Comforteo specjalizującą się w produkcji materacy.

1 komentarz

  1. Sen pozwala na wzrost komórek mózgowych i regenerację organizmu. A stare porzekadło głosi że podczas snu dziecko rośnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*