Zabłocone buty? Oto kilka sprytnych sposobów na ich wyczyszczenie!

[REKLAMA]

Wystarczy chwila nieuwagi i duża kałuża na drodze – a o zniszczenie ulubionej pary butów nietrudno. Czy jednak musisz się ich od razu pozbywać? Wypróbuj poniższe sposoby na wyczyszczenie błota z różnych materiałów – być może uda Ci się uratować w ten sposób ulubione obuwie!

Błoto na materiałowych trampkach – jak je wywabić?

Wydawać by się mogło, że czyszczenie butów wykonanych z tekstylnego materiału jest wyjątkowo proste. I w rzeczywistości tak właśnie jest – chyba że jest to obuwie w jasnym kolorze, z którego trudno wywabić plamy. Jak czyścić tekstylne trampki? Przygotuj miseczkę z ciepłą wodą i detergentem oraz miękką ściereczkę. Zamaczaj ją w roztworze, a następnie przecieraj plamy. Na koniec spłucz detergent ściereczką nasączoną czystą wodą. Środek czyszczący możesz też zastąpić domowymi sposobami:

– płynem do mycia naczyń,

– sodą oczyszczoną wymieszaną z odrobiną octu,

– pastą do zębów, lecz jedynie tą w białym kolorze,

– dziecięca zasypką wymieszaną z czystą woda w proporcji 1:1.

Materiałowe buty możesz też po prostu wrzucić do pralki. Jak prać buty w pralce, by ich nie zniszczyć? Przede wszystkim ustaw delikatny program i niskie obroty przy wirowaniu. Postaw też na nieagresywny detergent, który poradzi sobie z zabrudzeniami, lecz jednocześnie nie zniszczy materiału. Przed praniem koniecznie usuń sznurówki i wkładkę, gdyż w ten sposób zmniejszysz ryzyko zniszczenia butów w automacie.

Skórzane buty – jak delikatnie usunąć z nich zabłocone plamy?

Skórzane obuwie najlepiej jest czyścić od razu, by zabrudzenia nie miały okazji na trwałe zniszczenie materiału. W przypadku błota warto jednak zaczekać aż zaschnie, gdyż wtedy łatwiej je usunąć. Przede wszystkim unikaj czyszczenia skóry suchą ściereczką, gdyż może ją to trwale porysować. Zamiast tego wybierz lekko zwilżoną szmatkę lub szczotkę o miękkim włosiu, którą możesz dodatkowo nasączyć szarym mydłem. Wykonuj delikatne, koliste ruchy, zaczynając od obcasów i kierując się w stronę cholewki – zabrudzenia powinny ustąpić. Jeśli jednak nie jesteś w stanie usunąć ich w ten sposób, nie szoruj – zamiast tego oddaj je do profesjonalnego punktu czyszczącego, w którym trafią pod opiekę kogoś, kto lepiej się na tym zna.

Zabłocony zamsz – czy w ogóle można go uratować?

Kupując obuwie wykonane z zamszu, powinieneś być świadomy tego, że materiał ten wymaga zupełnie odmiennej pielęgnacji niż pozostałe buty z Twojej kolekcji. Przede wszystkim, powinieneś zdecydowanie zrezygnować z najróżniejszych metod czyszczenia na mokro, gdyż woda pozostawi na nim szpecące ślady. Wyjątkowo uporczywe zabrudzenia możesz jednak próbować usunąć przy pomocy:

– piany z mydła – nanoszonej krepową szczotką,

– gumki do mazania – doskonale poradzi sobie z zaschniętym błotem, piaskiem i kurzem,

– sody oczyszczonej i mleka – delikatne usuwanie zabrudzeń na mokro,

– skórki od chleba – sposób na niewielkie zabrudzenia,

– pary wodnej – z zachowaniem szczególnej ostrożności w czasie czyszczenia.

 

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*