Jak dbać o noworodka?

[REKLAMA]

Młodzi rodzice mają wiele problemów związanych z opieką nad noworodkiem. Nie ma w tym nic dziwnego. Są oni przytłoczeni pielęgnacją, karmieniem, usypianiem czy ubieraniem. Warto zwracać uwagę też na czyhające na takie małe dzieci zagrożenia, co przede wszystkim tyczy się maleństw urodzonych przez cesarskie cięcie. Wówczas pozbawione są one wartościowych dla organizmu malca bakterii. Jednak po kolei. Jak zadbać o dziecko zaraz po jego narodzinach oraz w domu, kiedy rodzice mają maleństwo już tylko dla siebie?

Wyrównanie równowagi mikroflory jelitowej

W tym przypadku skupić się należy przede wszystkim na dzieciach, które są narodzone przez cesarskie cięcie. Co zrobić, skoro są one pozbawione ważnych dla ochrony ich zdrowia bakterii? W takiej sytuacji należy poddać im je z zewnątrz, co obecnie nie jest niemożliwe. Wystarczy postawić na właściwy preparat. Jego przykładem jest Coloflor cesario, który zawiera w sobie trzy szczepy żywych kultur bakterii dobrze wyselekcjonowane ze względu na skuteczność i bezpieczeństwo, co zresztą potwierdzają badaniach naukowe. Te bakterie to Lactobacillus rhamnosus GG (ATCC 53103), Lactobacillus fermentum (CECT5716) Hereditum oraz Bifidobacterium infantis M-63. Żadnego problemu nie stwarza także przygotowanie takiego preparatu. Dostępny jest on bowiem w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej.

Zasady karmienia

Przyjrzeć się też należy karmieniu noworodka. Warto w tym miejscu skupić się na kilku zasadach, a więc między innymi tym, że dzieci jeść powinny co 3-4 godziny, choć niektóre jedzą nawet co 2 godziny. Fakt, że jedne dzieci jedzą więcej i częściej od innych, nie jest powodem do niepokoju. Zwłaszcza nie należy porównywać dzieci karmionych piersią i butelką. Mleko matki trawi się bowiem znacznie szybciej, a więc i dziecko głodne jest częściej.

Dziecka nie należy także przekarmiać, a po każdym posiłku należy delikatnie poklepać noworodka po plecach, aby połknięte wraz z mlekiem powietrze mogło znaleźć ujście podczas odbijania. Co istotne, nie można też lekceważyć oznak odwodnienia, które objawia się przez suchość ust i skóry, jak również i mniejszą ilość zmoczonych pieluszek.

Jak usypiać noworodka?

Młodzi rodzice zmęczeni są też z uwagi na to, że muszą wstawać w nocy do płaczącego malca. Niestety to normalne, a przesypianie całej nocy przynajmniej do czwartego miesiąca, jest mało realne. Ważne natomiast, aby dziecko przyzwyczajać do pewnych zachowań, a więc i spania w nocy. W tym celu noworodka należy myć wieczorem, po czym go nakarmić i zacząć je przytulać. Kiedy dziecko zrobi się senne, należy położyć je do łóżeczka.

Jak pielęgnować małe dziecko?

Jednak opieka nad dzieckiem to nie tylko mycie czy usypianie. Ważna jest także jego pielęgnacja, która sprowadza się do mycia i przewijania noworodka. Pupę malca należy myć przy każdej zmianie pieluszki. Istotne jest też, aby nowe pieluchy nakładać prawidłowo.

Poza tym każde dziecko potrzebuje regularnych kąpieli, jak i licznych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie należy tego traktować jednak jako przykrego obowiązku. Wszak zdrowy, zadbany i radosny maluch to największa nagroda za trud włożony w pierwsze miesiące opieki nad dzieckiem.

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*