Kiedy dziecko się jąka

[REKLAMA]

Jąkanie się jest jedną z częstych przypadłości, towarzyszących mowie dziecka. Niestety powoduje ona bardzo wiele stresu, wstydu i może być przyczyną poważnych trudności, z nawiązywaniem relacji z rówieśnikami. Dlaczego dziecko się jąka? Przyczyn może być wiele. Począwszy od nieumiejętności opanowania zdenerwowania, aż po różnorodne problemy neurologiczne. Dobra wiadomość jest taka, że jąkania można się pozbyć. Odbędzie się to szybciej i łatwiej, jeśli już od momentu zauważenia problemu, zaczniemy go eliminować.

U kogo szukać pomocy?

Wielu rodziców bagatelizuje problem jąkania, myśląc że dziecko z niego wyrośnie. Jest taka możliwość, ale istnieje również ryzyko że problem się utrzyma, a czasami wręcz pogłębi. Już od momentu zauważenia że dziecko się jąka, należy udać się z nim do logopedy. Specjalista doskonale zna wszystkie przypadłości związane z jąkaniem się dziecka i będzie potrafił wdrożyć właściwą metodę leczenia. To co bardzo ważne, to fakt że dziecko walczące z jąkaniem zanim pójdzie do szkoły, w wieku przedszkolnym może już całkowicie pozbyć się tego problemu, zapominając że kiedykolwiek miało do czynienia z nim.

Jak powinni zachowywać się rodzice

Częstą przypadłością u dzieci jąkających się jest brak wsparcia ze strony rodziców lub dorosłych. Nieumiejętność okazania empatii, a także reagowanie krzykiem na problemy dziecka tylko potęguje je. Zamiast krzyczeń na dziecko, że ma się nie jąkać, należy z nim usiąść, porozmawiać o jego problemie, zapewnić o swoim wsparciu i poszukać pomocy u specjalisty, czym prędzej umawiając wizytę u logopedy.

1 komentarz

  1. ja ze swoją Basią od dziecka chodzę do logopedy i już prawie wcale się nie jąka więc rodzice nie bagatelizujcie problemu i udajcie się do logopedy im szybciej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*