Kiedy dziecko musi nosić okulary

[REKLAMA]

Podczas pierwszej wizyty u okulisty, może się okazać że twoje dziecko ma wadę wzroku, wymagającą aby zaczęło nosić okulary. Tu można wyróżnić dwa scenariusze. Pierwszy jest taki, że dziecko podejdzie do tego w sposób zupełnie normalny i nie będzie z tego powodu stwarzać żadnych problemów. Drugi scenariusz jest bardziej kłopotliwy – dziecko będzie odczuwało wstyd przed rówieśnikami i trudno będzie mu się pogodzić z tym, że musi chodzić w okularach. Jak w takich przypadkach powinni reagować rodzice?

Okazuj dziecku wsparcie. Twoja rola nie będzie łatwa. Musisz przekonać dziecko do tego, że okulary nie są niczym złym. Że nie wpływają na jego osobowość, a wręcz dodają mu elegancji i klasy. Jako pomoc możesz przywołać postaci ważnych osób noszących okulary – od polityków, poprzez sportowców, aż po gwiazdy filmowe i muzyczne. Dziecko musi się poczuć pewnie w okularach i przede wszystkim akceptowane w swoim najbliższym środowisku domowym i szkolnym. Taka twoja rola.

Wybierz odpowiednie okulary – dziecku na pewno łatwiej będzie pogodzić się z chodzeniem w okularach, jeśli będą mu się podobać. Wybierz takie oprawki okularów, które twoje dziecko akceptuje. To ono będzie w nich chodzić i ono ma się w nich czuć dobrze. Nam, dorosłym często podobają się inne wzory oprawek niż dzieciom. Nie pozwól sobie jednak na to, aby na siłę narzucać mu swoje upodobania. Może to sprawić, że w obawie przed twoim niezadowoleniem, nie zaprotestuje, a okulary przez większość czasu będą leżeć w szufladzie.

1 komentarz

  1. pamiętam jak ja musiałem nosić okulary i jaka to była „gorycz” więc swoim dzieciom staram się pokazywać okulary z dobrej strony 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*