Pierwsza wizyta u dentysty

[REKLAMA]

Konieczność regularnego odbywania wizyt u dentysty jest oczywista dla każdego rodzica. Taka sama powinna być również dla dziecka. To rodzice odpowiadają za to, że ich dzieci obawiają się chodzić do stomatologów. Zaniedbując w młodości stan uzębienia dziecka, prowadzą do tego że późniejsze wizyty są nieprzyjemne, a czasami bolesne – gdyż zęby są leczone, a czasami muszą być wyrywane.

Już od najmłodszych lat dziecko powinno być nauczone tego, że przynajmniej dwa razy do roku trzeba odwiedzać dentystę na obowiązkowe przeglądy. Ale to nie wszystko. Podstawą zdrowych i mocnych zębów jest oczywiście ich regularne mycie. Rodzice powinni bardzo uważnie pilnować dzieci pod tym względem, sprawdzając czy zęby są szczotkowane dokładnie i wystarczająco często. Pomocne w tym może być zakupienie odpowiedniej szczoteczki. Jednym z lepszych pomysłów jest wspólne mycie zębów po posiłku. Na przykład syn myje zęby razem z tatą, a córka z mamą. Pozwala to rodzicowi przypilnować odpowiedniej długości mycia zębów, a także zwracać uwagę na wszelkie nieprawidłowe nawyki.

Dziecko musi również być odpowiednio przygotowane do wizyty u dentysty. Wizyta może, a czasami wręcz powinna odbywać się w towarzystwie rodzica. Pierwsza wizyta dobrze aby była podstawowym przeglądem. Dziecko będzie wówczas mogło na spokojnie zapoznać się z wyglądem gabinetu, stomatologiem i jego narzędziami. Strach z pewnością będzie znacznie mniejszy, jeśli umiejętnie wybierzemy dentystę – tak aby potrafił on łatwo porozumiewać się z dziećmi, a swoją osobowością i zachowaniem budował w nich poczucie bezpieczeństwa i dodawał im otuchy.

1 komentarz

  1. U nas zbliża się już ten moment, kiedy będę musiała zabrać córkę na pierwszą wizytę. Wydaje mi się że pójdzie gładko. Ma kilka książek, których bohaterowie dbają o zęby i oswajają dziecko z dentystą.

  2. na samą myśl, że muszę iść do dentysty dostaję drgawek…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*