Przytulanki dla niemowląt – jak wpływają na rozwój dziecka? Lista najciekawszych przytulanek dla niemowlaka

[REKLAMA]

Choć może Ci się wydawać, że przytulanki to kolejne, zbędne zabawki, w praktyce mają one bardzo ważny wpływ na prawidłowy rozwój maluszków od pierwszych miesięcy życia. Dlatego sprawdź, jaka jest ich funkcja, na co zwracać uwagę kupując maskotkę oraz jakie modele pluszaków są najpopularniejsze.

Czy przytulanki wpływają na rozwój dziecka?

Nigdy nie zdziwiło Cię, że niemowlaki kurczowo trzymają rogi swoich kocyków i to nie tylko podczas snu? Wynika to z silnej potrzeby zapewnienia poczucia bezpieczeństwa, gdy rodziców nie ma obok. Co więcej, maluchy przywiązują się do wszystkiego, co znajduje się w zasięgu ich rączki i z tego powodu nie chcą rozstawać się z przedmiotami, które je otaczają.

Specjaliści od wychowania dzieci od dawna twierdzą, że przytulanka dla noworodka jest jedną z podstawowych zabawek, jaka powinna się pojawić w każdym domu. Początkowo pluszowy miś jest wspaniałą przytulanką do spania, którego można mocniej ścisnąć w poszukiwaniu bezpieczeństwa.

Ponadto to wierny towarzysz wszystkich podróży, który umożliwia przezwyciężenie lęku przed wizytą u lekarza czy obcą osobą. Niemowlak dzięki niemu zawsze ma przy sobie coś, co dobrze zna i przy czym czuje się swobodnie.

Natomiast w następnych miesiącach życia pluszaki spełniają także funkcję edukacyjną – uczą nawiązywania relacji, empatii, dzieci mają potrzebę roztaczania opieki nad swoją maskotką. Posiadanie przytulanki jest również ważne na etapie usamodzielniania, kiedy dziecko potrzebuje „wsparcia”.

Jak wybrać maskotkę dla dziecka?

Pamiętaj, że dzieci mogą nie chcieć rozstawać się ze swoimi maskotkami nawet do 6 r.ż.! Dlatego szukaj przytulanek wykonanych z wytrzymałych materiałów, w których szwy nie rozejdą się po kilku miesiącach. Nie ma większej tragedii dla maluszka, niż zniszczenie najlepszego towarzysza zabaw. Ponadto wybierając pluszaki dla najmłodszych, unikaj maskotek posiadających twarde elementy – m.in. oczka powinny być wyszywane, a nie w postaci twardych, plastikowych guziczków.

Choć popularne są interaktywne misie pluszowe, które wydają różne odgłosy, odtwarzają piosenki czy „mówią”, to na pierwszą maskotkę wybierz tradycyjną przytulankę. Mechanizm elektroniczny znajdujący się w środku zabawki może utrudniać wygodne przytulanie się do niej, a jego zniszczenie sprawia, że maskotka jest niekompletna. Takich zabawek nie można też prać, co już po kilku tygodniach może stanowić problem, a co dopiero będzie po kilku latach…

Przykłady idealnych przytulanek dla niemowląt, które spełniają powyższe warunki, znajdziesz m.in. na www.mamissima.pl/zabawki/przytulanki/dla_niemowlat, gdzie dostępne są różne typy maskotek.

Lista pluszaków dla najmłodszych

W sklepach dostępne są nie tylko pluszowe zwierzątka – ilość maskotek może być na początku przytłaczająca. A jakie są najpopularniejsze przytulanki dla niemowląt?

Na samym początku wspominaliśmy, że dzieci nieświadomie kurczowo trzymają się kocyków, które zapewniają im poczucie bezpieczeństwa. Z tego względu świetnym wyborem są przytulanki kocyki.

Niemowlęta uwielbiają tulić się także do szeleszczących maskotek z metkami, które spełniają jednocześnie funkcje przytulanki sensorycznej – maluch dzięki nim poznaje różne faktury, kolory.

Chyba największą grupę przytulanek stanowią klasyczne maskotki, wypełnione miękkim materiałem. Najczęściej są w postaci przyjaznych zwierzątek czy kolorowych stworów pobudzających wyobraźnię. I choć poprzednie propozycje są idealne na pierwszą zabawkę dla dziecka, tak dopiero pluszaki stają się pełnoprawnymi towarzyszami zabaw, które można karmić, wyprowadzać na spacer w wózku czy wspólnie uczyć się z nimi nowych literek lub cyferek.

Na koniec warto wspomnieć o szmaciankach – choć najczęściej mają postać laleczek, a nie typowych maskotek, często stanowią dla dzieci ukochaną zabawkę. I wbrew logice, zazwyczaj to zwykłe, proste, dla dorosłych mało atrakcyjne przytulanki szmatki są najbardziej pożądane…

1 komentarz

  1. Nic dodać, nic ująć. Moja czterolatka do tej pory nie może się rozstać z dość już sfatygowanymi misiami.

  2. Jeżeli mowa o przytulankach to czujemy się w tym aspekcie – SPECJALISTAMI! 🙂 Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony, aby dowiedzieć się więcej o produkcji własnego, spersonalizowanego misia przez dzieci. Oczywiście wszystko przy pomocy wyspecjalizowanych animatorów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*