Klocki konstrukcyjne – dlaczego dziecko powinno bawić się klockami konstrukcyjnymi?

[REKLAMA]

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, jakie zabawki są odpowiednie i wartościowe dla ich dzieci. Podczas gdy sklepy z zabawkami i akcesoriami dla najmłodszych są przepełnione różnego rodzaju grami, robotami i innymi świecąco-grającymi propozycjami, trudno jest wybrać to, co naprawdę dobre i rozwijające. Ciekawą propozycję stanowią więc klocki konstrukcyjne, o zaletach których możecie przeczytać poniżej.

Jak wyglądają klocki konstrukcyjne?

Klocki konstrukcyjne mogą być wykonane z drewna lub tworzyw sztucznych, a nawet metalu. Nazwą tą określa się wszystkie klocki, które pozwalają na budowanie różnego rodzaju konstrukcji. Młodzi budowniczy mogą podążać za wskazówkami instrukcji tworząc zaplanowane przez producenta budowle lub wymyślać własne, fantazyjne twory. Dużą popularnością cieszą się drewniane klocki konstrukcyjne, gdyż są bardzo wytrzymałe, bezpieczne dla dzieci oraz uniwersalne, ponieważ nadają się do wielu twórczych zabaw. Metalowe klocki przeważnie są polecane starszym dzieciom, ze względu na obecność drobnych elementów, które mogłyby zostać połknięte przez młodsze dzieci. Przykładowe zestawy klocków konstrukcyjnych dla dzieci w rożnym wieku można znaleźć m.in. pod tym adresem www.urwis.pl/klocki/klocki-konstrukcyjne.

Zalety klocków konstrukcyjnych

Bez wątpienia klocki te należą do grupy zabawek określanych jako edukacyjne. Pomagają małym odkrywcom rozwijać wyobraźnię, zręczność, zdolności manualne, przede wszystkim tzw. małą motorykę. Nawet najmłodsze dzieci przekładając klocki z ręki do ręki ćwiczą przy tym mięśnie nadgarstka oraz palce. Tworzenie coraz to nowszych budowli rozwija kreatywność oraz usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową. Zabawa klockami konstrukcyjnymi może rozbudzić w dziecku pasję związaną z mechaniką, architekturą lub majsterkowaniem. Wbrew pozorom nie tylko chłopcy chętnie sięgają po tego typu zabawki, ale dziewczynki również.

Klocki pomagają także rozwijać orientację przestrzenną. Bardzo często dzieci budują różnego rodzaju domy, zagrody i gospodarstwa, w których muszą zmieścić się różne elementy. To pociąga za sobą naukę nowego słownictwa, gdyż bardzo potrzebne stają się przyimki określające położenie.

Idealne zabawki dla dzieci i… rodziców!

Jeśli szukasz sposobu na to, by ciekawie spędzić czas ze swoim dzieckiem, to klocki konstrukcyjne są świetnym rozwiązaniem. Okazuje się, że nie tylko dzieci uwielbiają tworzyć niesamowite konstrukcje, ale rodzice bardzo często również, zwłaszcza ojcowie. Taka wspólna zabawa na pewno zbliży do siebie członków rodziny i zapewni radośnie spędzone wspólnie chwile, a także będzie wartościową lekcją współpracy.

Przy pomocy klocków konstrukcyjnych możemy również próbować przekazać dziecku podstawowe informacje związane z takimi dziedzinami, jak geometria czy fizyka. Od dawna wiadomo, że najskuteczniejszą formą nauki jest nauka przez zabawę. Ponadto takie klocki to rzecz, która znajdzie zastosowanie przez wiele lat, gdyż chętnie sięgają po nie przedszkolaki oraz starsze dzieci. Prawdopodobieństwo, że nasza pociecha się nimi znudzi i więcej do nich nie powróci jest bardzo niewielkie.

1 komentarz

  1. Jako dziecko może akurat nie bawiłem się konkretnymi klockami jak są opisane ale bardzo podobnymi i muszę przyznać że zabawa jakimikolwiek klockami rozwija umiejętności manualne jak i też przestrzenne. Bardzo fajny artykuł i każde dziecko powinno mieć w swoim dzieciństwie takie klocki 🙂

  2. każde dziecko moim zdaniem powinno bawić się takimi klockami, właśnie rozwijają te klocki wyobraźnie i uczą logicznego myślenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*