Na co zwrócić uwagę przed zakupem hulajnogi dla dziecka?

[REKLAMA]

Hulajnoga to doskonały prezent dla malucha. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dla dziecka jest to świetna zabawa, a przy okazji możliwość spożytkowania energii. Jazda na hulajnodze jest sportem, do którego nie trzeba zmuszać pociech – same chętnie wybierają taką formę aktywności. Ponadto pojazd ten poprawia równowagę, koncentrację, refleks i usprawnia mięśnie. Jest to również świetne przygotowanie do nauki jazdy na rowerze.

Zdecydowanie warto pomyśleć o zakupie hulajnogi dla dziecka. Jaką jednak wybrać, by była ona najodpowiedniejsza? Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę?

Bezpieczeństwo

Najistotniejszą kwestią jest oczywiście bezpieczeństwo. W przypadku hulajnogi jest to dość mocny aspekt, ponieważ nie nabiera ona tak dużej prędkości jak chociażby rower. Oczywiście nie można zupełnie tego bagatelizować. Hulajnoga, jak każdy inny pojazd, może zwiększać ryzyko kontuzji, zwłaszcza podczas nieostrożnej jazdy. Konieczne jest więc wybranie takiego modelu, który zminimalizuje to ryzyko. Należy tu w pierwszej kolejności skupić się na tym, czy dana hulajnoga dla dzieci posiada certyfikat bezpieczeństwa i nie miała ostrych, wystających części. Z reguły wiąże się to z wyższą ceną, ale za jakość trzeba płacić, w końcu bezpieczeństwo dziecka jest bezcenne.

Ponadto należy odpowiednio dobrać rozmiar pojazdu. Nie warto więc kupować za dużej hulajnogi, by była ona „na wyrost”. Większość takich pojazdów posiada zalecenia co do wieku, wzrostu i wagi. Trzeba się do ich stosować, by maluch nie miał problemu z utrzymaniem równowagi i właściwej postawy ciała.

Rodzaj hulajnogi

W przypadku hulajnóg mamy do wyboru różne warianty. Niektórzy decydują się na zakup drewnianej hulajnogi dla dziecka. Powinna być ona wykonana z najwyższej jakości drewna, najlepiej bukowego klasy „A”. Z kolei farba, którą pokryta jest taka hulajnoga dla dzieci, powinna być w pełni bezpieczna, certyfikowana.

Najpopularniejsze są plastikowe hulajnogi. Zazwyczaj przeznaczona jest dla mniejszych dzieci, ponieważ jest lekka, przez co trudno jest zrobić sobie nią krzywdę. Niemniej jednak taka hulajnoga jest najmniej trwała.

O wiele trwalsze są hulajnogi wykonane ze stali lub aluminium. Sprawdzają się zwłaszcza o starszych dzieci. Ich zaletą jest duża trwałość, co jest ważne, ponieważ taki sprzęt z pewnością niejednokrotnie będzie z hukiem lądował na drodze.

Dużym zainteresowaniem cieszy się hulajnoga elektryczna. Przede wszystkim jest bardzo bezpieczna, ponieważ ryzyko upadku na niej jest znacznie mniejsze. Ten rodzaj hulajnóg jest znacznie droższy, ale cechuje się też dużą wytrzymałością. Hulajnoga elektryczna sprawdza się przede wszystkim na dłuższych dystansach, gdzie ciągłe odpychanie się nogą byłoby bardzo męczące dla dziecka.

Wielkość i liczba kółek

Wiele hulajnóg posiada większe kółka z przodu, dzięki czemu łatwiej jest pokonać wszelkie nierówności i przeszkody na drodze. Co do liczby kół, mamy do wyboru hulajnogę dwukołową oraz trójkołową. Pierwsza wymaga od dziecka znacznie lepiej wyćwiczonej równowagi, stąd też lepiej sprawdza się u starszych dzieci. Z reguły jest ona też bardziej ciężka, ale jednocześnie wygodniejsza, bo bardziej zwrotna. Umożliwia szybszą i bardziej dynamiczną jazdę.

Z kolei trójkołowa hulajnoga jest przeznaczona dla maluchów, które dopiero zaczynają się uczyć utrzymywania równowagi. Taki pojazd zapewnia większą stabilność w trakcie jazdy, a przy tym jest lżejsza niż dwukołowa, dlatego dla maluszka jest ona znacznie bardziej bezpieczna.

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*