Objawy koronawirusa – kiedy powinniśmy się zaniepokoić?

[REKLAMA]

Koronawirus to nowe zagrożenie, którego można się wystrzegać, pod warunkiem zachowania wzmożonych środków ostrożności. Niektóre objawy bardziej niż inne wskazują jednak na to, że być może właśnie nas dotyczy ten problem. Co powinno budzić szczególny niepokój?

Możliwe drogi zarażenia się koronawirusem

W dobie pandemii, w każdym państwie może zaskoczyć nas koronawirus. Polska należy jednak do grupy krajów, które w porę postawiły na ogólnospołeczny i gospodarczy lock-down, co poskutkowało zahamowaniem niekontrolowanego przebiegu epidemii.

Głównymi ogniskami zakażeń stały się szpitale, domy opieki społecznej i kopalnie. Źródłem zagrożenia były także osoby powracające zza granicy, zwłaszcza z krajów z dużą ilością wykrytych przypadków zakażeń. Zgodnie z początkowymi rządowymi komunikatami, do służb sanitarno-epidemiologicznych powinny się zgłosić wyłącznie osoby mające kontakt z osobą zakażoną lub powracające spoza obszarów Polski.

Dziś jednak do grupy ryzyka włączeni są wszyscy, co oznacza, że w razie niezachowania procedur bezpieczeństwa (brak dezynfekcji rąk, nienoszenie maseczek, przebywanie w dużej grupie osób na małym obszarze itd.), każdy potencjalnie może zarazić się koronawirusem. Niestety wielu zakażonych porusza się po ulicach i nieświadomie zakaża innych, bo według szacunków aż 80% pacjentów przechodzi COVID-19 bezobjawowo.

Jeśli więc zauważysz u siebie niepokojące sygnały, to istnieje prawdopodobieństwo, że przyczyną takiego stanu jest właśnie koronawirus.

Koronawirus – objawy najczęściej występujące

Jakie są znaki na to, że zaatakował cię koronawirus? Objawy, które towarzyszą obecności w organizmie SARS-CoV-2, to na przykład:

  • uporczywy suchy kaszel,
  • trudności z oddychaniem,
  • wysoka gorączka (powyżej 38 °C),
  • uczucie rozbicia i przemęczenia.

Koronawirus – objawy rzadkie, nietypowe

Koronawirus może też dawać inne symptomy, choć niektóre z nich występują zaledwie u niewielkiego odsetka pacjentów.

Niemniej jednak najnowsze doniesienia ze świata nauki i mediów wskazują na to, że warto też zwracać uwagę na takie objawy jak nudności i biegunka, utrata smaku i węchu, ból głowy, cieknący katar.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów?

W razie niepokojących symptomów konieczna będzie izolacja, wykonanie testu i poddanie się niezbędnym procedurom.

Co robić, gdy zauważysz u siebie najczęściej występujące objawy koronawirusa? Skontaktuj się telefonicznie albo z lekarzem pierwszego kontaktu, który pokieruje cię dalej, albo z lokalną lub regionalną stacją sanitarno-epidemiologiczną. Dla potencjalnych pacjentów z SARS-CoV-2 uruchomiono również specjalną infolinię Ministerstwa Zdrowia (tel. 800-190-590).

Pamiętaj o tym, by z objawami nie zgłaszać się osobiście na oddział POZ czy SOR, ponieważ w ten sposób tylko niepotrzebnie stwarzasz zagrożenie dla pozostałych pacjentów i medyków.

1 komentarz

  1. Koronawirus moze nie dawac zadnych objawow i warto zachowac zdrowy rozsadek. Nagle i szybkie pogorszenie stanu to warto stosowac do zalecen ministra zdrowia. warto dodac ze wirus moze tez byc na roznych powierzchniach typu klamki takze warto czasem posiadac rekawiczki .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*