7 sposobów na poprawę pamięci

My dose of positivity. Cheerful delighted beautiful woman holding glass and drinking water while smiling
[REKLAMA]

Krzyżówki, właściwy tryb pracy i elektrolity bez recepty. Sprawdź, jak wzmocnić koncentrację i poprawić pamięć

1. Trenuj mózg

Tak samo, jak ćwiczysz mięśnie rąk i nóg, aby były sprawniejsze, trenuj też mózg. To jeden z najlepszych sposobów, aby poprawić koncentrację. Jak najlepiej to robić? Zmuszając go do wysiłku. Czytaj, zacznij uczyć się nowego języka, rozwiązuj krzyżówki. To wszystko skutecznie wzmocni pamięć.

2. Włącz do diety orzechy

Zawierają zdrowe i niezbędne dla prawidłowej pracy mózgu kwasy omega-3 i omega-6, w tym kwas linolowy, a także przeciwutleniacze, które opóźniają starzenie się mózgu. Takie działanie wykazują zarówno orzechy nerkowca, jak i migdały czy orzechy włoskie. Ich garść warto zjeść tuż przed nauką, aby podkręcić pamięć.

3. Nie rezygnuj z węglowodanów

Jeśli chcesz, aby Twój mózg długo i wydajnie pracował, najlepszym paliwem będą dla niego węglowodany. Warzywa, brązowy ryż, razowe pieczywo czy makaron zjedzone przed nauką bądź pracą sprawią, że będziesz w stanie dłużej się koncentrować.

4. Pij wodę

Nieodpowiednie nawodnienie organizmu może pogarszać koncentrację. Dla prawidłowej pracy mózgu potrzebne są też elektrolity i minerały. Warto więc, oprócz wypijania dwóch litrów wody dziennie, uzupełniać elektrolity i minerały, takie jak potas czy wapń. Zawierają je napoje izotoniczne oraz suplementy diety np. elektrolity bez recepty. Oba pierwiastki mają wpływ na prawidłową pracę układu nerwowego. Elektrolity uzupełniające cenne składniki mineralne warto przyjmować zwłaszcza w upały i po treningu.

5. Pracuj w rytmie 30 na 10

Co to oznacza? Twój mózg może pracować w pełnym skupieniu tylko przez określony czas. Właśnie dlatego co około pół godziny zrób dziesięciominutową przerwę. Nie oznacza to wcale, że przez ten czas masz nie pracować, ale skup się na lżejszych zadaniach, jak sprawdzanie maili czy przepisywanie notatek podczas nauki. To odciąży mózg i zmobilizuje go do lepszej pracy.

6. Śpij przez osiem godzin

Sen to najlepszy sposób na regenerację mózgu. Jego niedostateczna ilość, poniżej siedmiu godzin, pogarsza koncentrację, a do tego sprzyja wydzielaniu hormonów stresu. To z kolei może prowadzić do pogorszenia pamięci. Właśnie dlatego staraj się spać nie mniej niż siedem godzin na dobę.

7. Zadbaj o uzupełnianie magnezu

Magnez to niezwykle ważny pierwiastek, szczególnie istotny dla mózgu, bo wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego i właściwy metabolizm energetyczny organizmu. Jego obniżony poziom we krwi może sprzyjać uczuciu zmęczenia i znużenia. Właśnie dlatego zadbaj o jego prawidłowy poziom, wzbogacając dietę o produkty zawierające magnez np. migdały i gorzką czekoladę, albo pijąc musujące elektrolity bez recepty z jego dodatkiem.

Bibliografia:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73839,magnez
  2. https://www.healthline.com/health/science-sleep-why-you-need-7-8-hours-night
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK234935/

1 komentarz

  1. Wszystkie te czynniki należy uwzględnić w codziennym życiu. Pogorszenie się pamięci i koncentracji nie od razu się zauważa, a potem może być już za późno.

  2. Wszystkie te sposoby sa dobre ale pewnych zmian juz sie nie da cofnac. Chodzi tutaj o tryb zycia , pamiec ucieka nagle i w tym momencie warto ktore podkreca mozg i jest szansa na pewne przywrocenie i to wymaga duzo czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*