Ćwiczenia sensoryczne dla dzieci

[REKLAMA]

Pierwsze lata życia dziecka, mają ogromny wpływ na dalszą jego część. Dlatego, rodzice powinni bardzo dokładnie obserwować swojego maluszka. Zdarza się bowiem, że dziecko ma trudności sensoryczne. Jeżeli nie zadbamy o ich rozwój, mały człowiek może mieć w przyszłości bardzo duże trudności  w funkcjonowaniu.

Integracja sensoryczna

Integracja sensoryczna, zdaniem naukowców, ma już swój początek w życiu płodowym. Jej rozwój trwa do ok. 7 roku życia. Prawidłowa integracja sensoryczna pozwala m.in. na:

– zdolność do przetwarzania bodźców,

– rozwój reakcji równoważnych,

– integrację odruchów,

– rozwój dużej motoryki,

– rozwój koordynacji ciała,

-rozwój współdziałania zmysłów.

Twórczyni metody integracji sensorycznej była dr Jean Ayres, psycholog pracujący na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Ćwiczenia sensoryczne dla dzieci przeznaczone są dla tych maluchów, u których rodzice zauważą nadwrażliwość lub brak nadwrażliwości na dotyk, jeżeli dziecko ma problemy z orientacją w przestrzeni. U dzieci z zaburzeniami sensorycznymi zauważyć można również obniżoną koordynację wzrokową oraz ruchową. Niektóre z dzieci przejawiają nadwrażliwość (umiarkowaną lub dużą) na zapachy oraz na smaki. Jak łatwo się domyślić, dzieciom posiadającym takie trudności, nie jest łatwo odnaleźć się w otaczającym ich świecie – rodzice powinni więc zareagować, znajdując dla maluszka specjalne zajęcia, których celem jest rozwój sensoryczny.

Jak powinny wyglądać ćwiczenia sensoryczne dla dzieci?

Przede wszystkim powinny być indywidualnie dopasowane do problemów, z jakimi zmaga się dziecko. Jeżeli maluch ma problemy ze zmysłem dotyku, to ćwiczenia powinny skupiać się przede wszystkim na tym. Niektóre dzieci przejawiają zbyt dużą wrażliwość na bodźce, wtedy powinny być one ograniczane. Profesjonalne placówki oferujące pomoc w rozwoju sensorycznym, to miejsca niezwykle przyjazne dla maluchów. Trzeba pamiętać, że jest to praca z dziećmi, a ona najlepiej wychodzi przez zabawę. Szukając pomocy dla swojego malucha zwróć uwagę, że klimat miejsca jest przyjazny – to bardzo ważne, aby dziecko czuło się dobrze w nowym otoczeniu.

Co mogą zrobić rodzice?

Psycholodzy i terapeuci ćwiczący z dzieckiem mają własne metody, indywidualnie dobrane do potrzeb dziecka. Ale Ty, jako rodzic, również możesz pomóc swojemu dziecku, ba! możesz mieć największy wkład rozwój sensoryczny, ponieważ nikt inny nie zna malucha tak dobrze, jak Ty! A zatem:

– nie unikaj bliskości z dzieckiem – ono potrzebuje przytulania, masowania i głaskania;

– nie unikaj zabaw kinestetycznych, a więc kołysz i noś na rekach. Wymyślaj zabawy, których wspólnie się kręcicie;

– nie unikaj muzyki, a zwłaszcza instrumentów – mogą nimi być  np. naczynia. Bawcie się dźwiękami;

– nie unikaj zabaw ze swojego dzieciństwa, które dziś są nieco zapomniane: modelina, plastelina, masa solna;

Jeżeli dziecko jest starsze, zadbaj o to, aby dużo się ruszało, uprawiajcie sporty. Należy unikać zajęć statycznych (ale oczywiście bez przesady, każdy potrzebuje spokoju i odpoczynku). Pamiętaj jednak, że bez pomocy specjalistów walka z trudnościami dziecka może być niepełna, a tym przypadku liczy się przecież czas. Nie rezygnuj wiec z profesjonalnej pomocy.

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*