Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

[REKLAMA]

Jazda samochodem z dzieckiem wymaga naprawdę ogromnej uwagi oraz zabezpieczeń. Prawo drogowe jasno określa zasady, które muszą być spełnione, aby uznać podróż za bezpieczną. Jednym z takich przepisów, jest konieczność wożenia dziecka w specjalnym foteliku. Jak go wybrać? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Co mówią przepisy?

Przepisy drogowe jasno mówią: każde dziecko powinno być przewożone w foteliku aż do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Obowiązek ten odnosi się do osób, które nie ukończyły 18 roku życia. Jedyne pojazdy, w których przepisy te nie mają zastosowania to: taksówki oraz pojazdy policyjne. Za złamanie tych zasad grozi mandat w wysokości 150 złotych oraz punkty karne. Jednak to i tak zbyt mała kara za narażanie życia i zdrowia dziecka, ponieważ konsekwencje mogą być tragiczne.

Wyjątkiem są dzieci, które przekroczyły próg 135 cm wzrostu, ale ich waga przewyższa standardowe wymagania wagowe określone przez producenta – one mogą podróżować bez fotelika. Podobnie kwestia wygląda w przypadku przewożenia trójki dzieci – jeśli trzeci fotelik się nie mieści, można z niego zrezygnować, bez naruszania przepisów drogowych.

Każdy fotelik powinien posiadać odpowiednią homologację ECE (europejski certyfikat bezpieczeństwa), która dopuszcza go do użytku i jest oznaczony symbolem ECE R44. Co to oznacza w praktyce? Certyfikat ten określa zgodność przedmiotu z technicznymi wymaganiami, które są określone przez europejskie przepisy.

Jakie foteliki występują na rynku?

Warto uświadomić sobie czym tak naprawdę różnią się pomiędzy sobą poszczególne foteliki. Na rynku można spotkać się z pięcioma kategoriami – każda z nich jest dostosowana do wagi dziecka:

  • grupa 0 – przewidziana dla niemowląt, które ważą mniej niż 10 kg,

  • grupa 0+ – przewidziana dla niemowląt, których waga nie przekracza 13 kg,

  • grupa 1 – przewidziana dla niemowląt, których waga mieści się w przedziale 9-18 kg,

  • grupa 2 – przeznaczona dla dzieci, których waga mieści się w przedziale 15-25 kg,

  • grupa 3 – przeznaczona dla dzieci o wadze od 22kg do 36 kg.

To są główne przedziały, z którymi można się spotkać na rynku. Jednak to wcale nie oznacza, że nie istnieją inne rozmiary fotelików – producenci, którym zależy na zadowoleniu wszystkich klientów, mają w swoim asortymencie również niestandardowe modele.

Na co zwrócić uwagę, wybierając fotelik?

Oprócz dopasowania fotelika do wagi dziecka trzeba również zwrócić uwagę na kilka innych, istotnych szczegółów. Wybierając fotelik, warto sprawdzić, czy dany model przeszedł specjalne badania. O co chodzi? O testy zderzeniowe, które pozwalają zaobserwować, jak fotelik zachowuje się podczas wypadku. Za przeprowadzanie badań są odpowiedzialne specjalne niezależne organizacje konsumenckie. Ocena jest podawana w systemie pięciogwiazdkowym – 5 gwiazdek to najwyższy stopień, 1 gwiazdka – najsłabszy. Testy te są aktualizowane co roku, dzięki czemu producenci mają czas i motywację do tego, by ciągle udoskonalać wypuszczone przez siebie modele.

Kupując fotelik, trzeba dopasować go do samochodu i zobaczyć, czy da się go stabilnie zamontować. Niestety, czasem zdarza się, ze wybrany model nie dopasowuje się do pojazdu, tym samym zagrażając bezpieczeństwu dziecka w czasie jazdy. Wielu producentów wzbogaca fotelik o dodatkowe systemy zabezpieczające. Można wśród nich wyróżnić krzyżowe pasy bezpieczeństwa, barierkę, automatyczne dostosowanie zagłówka do stopnia nachylenia fotelika oraz wzmocnione zabezpieczenia boczne. Większość modeli jest również dostosowanych do systemu ISOFIX, który pozwala na stabilne zamocowanie fotelika w aucie bez konieczności wykorzystywania pasów bezpieczeństwa. Jest on stworzony ze sztywnych uchwytów, które są zamontowane między oparciem a siedzeniem oraz z zaczepów, w które jest wyposażony fotelik. Dzięki temu dziecko ma zapewnioną maksymalną ochronę i bezpieczeństwo w czasie jazdy.

Jak prawidłowo przewozić dziecko w foteliku?

Specjaliści zgadzają się ze sobą, że dla dziecka najbezpieczniej jest siedzieć tyłem do kierunku jazdy. Choć może się to wydawać nielogiczne, trzeba sobie uzmysłowić fakt, że w momencie, gdy dojdzie do wypadku, fotelik weźmie na siebie całą siłę uderzenia. Dlatego zaleca się, aby dzieci do 4 roku życia jeździły tyłem do kierunku jazdy, odpowiednio zabezpieczone.

Gdzie znajduje się najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie, które idealnie nadaje się do montażu fotelika? Na środku tylnego siedzenia, ale tylko w przypadku, gdy można tam zamocować pasy bezpieczeństwa lub system ISOFIX. Takie ułożenie skutecznie ochroni dziecko przed uderzeniem bocznym, gdyby doszło do wypadku. Można również zdecydować się na boczne miejsca na tylnej kanapie – w miarę możliwości lepiej wybrać to, które znajduje się po stronie pasażera, ponieważ wtedy łatwiej będzie się dostać do dziecka. Trzeba pamiętać, że jeśli fotelik zostanie zamontowany na przednim siedzeniu, koniecznie trzeba zdemontować poduszkę powietrzną – siła jej uderzenia mogłaby spowodować śmiertelny uraz głowy dziecka.

W każdej podróży dziecko musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, nawet jeśli marudzi i twierdzi, że wystarczy mu sam fotelik. W trakcie wypadku może dojść np. do dachowania i tylko mocno napięte pasy są w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Pamiętać należy również, że dopóki samochód nie zjedzie na pobocze, nie można wyciągnąć malucha z fotelika. To zagraża jego życiu, dlatego nie można ulegać grymasom, płaczom ani wrzaskom.

Na koniec warto poruszyć jeszcze jedną kwestią, a mianowicie kupno używanego fotelika, co niestety zdarza się nagminnie. Lepiej nie robić tego z jednego prostego powodu – nigdy nie ma 100% pewności, że produkt ten nie uczestniczył w żadnym wypadku ani też, że nie posiada żadnych pęknięć oraz uszkodzeń, które mogą nie zapewnić bezpieczeństwa dziecku w czasie kraksy. Ponadto po 4 latach użytkowania plastik zaczyna się starzeć i nie daje już takiej gwarancji trwałości jak w czasie jego zakupu. Dlatego lepiej zainwestować w nowy fotelik, który ochroni dziecko w czasie kryzysowej sytuacji.

Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie to podstawa. Trzeba dobrze przemyśleć wybór fotelika i dobrać go do wagi dziecka oraz specyfiki pojazdu. Jeśli szukasz modelu renomowanego producenta, który posiada specjalne zabezpieczenia oraz gwarantuje maksymalny komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy, sprawdź naszą ofertę na Nocar.pl – znajdziesz u nas modele od marki SPARCO, które zagwarantują Twojemu dziecku ochronę w najtrudniejszych sytuacjach.

Źródło zdjęć: Nocar, pexels.com

1 komentarz

  1. Właśnie planuję zakup fotelika dla córki. Ciężko podjąć decyzję, bo wybór jest bardzo duży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*