Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

[REKLAMA]

W buzi Twojego malucha pojawił się pierwszy ząbek? A może nadszedł czas rozszerzania diety i poznawania nowych smaków? To idealny moment na to, żeby powoli zacząć odzwyczajać dziecko od ssania smoczka. Jednak wiele niemowląt nie chce go oddać i bez niego płacze oraz nie może się uspokoić. Szukasz sprawdzonych sposobów na to, żeby łagodnie „odsmoczkować” malucha? Wypróbuj te pomysły!

Smoczek towarzyszy wielu dzieciom już od chwili narodzin. To świetny sposób na to, żeby szybko uspokoić maleństwo, np. w podróży, zająć pociechę, kiedy się nudzi lub łatwo uśpić malucha, kiedy jest zmęczony. Niemowlętom ssanie smoczka kojarzy się z bliskością i bezpieczeństwem, jakich doznają podczas karmienia przez rodzica. Nic dziwnego, że szybko przyzwyczajają się do tego gadżetu i nie chcą go tak łatwo oddać.

Kiedy zacząć odstawiać smoczek?

Odzwyczajanie dziecka od smoczka to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Należy pamiętać, że każdy maluch inaczej reaguje na zabranie ukochanego gadżetu i jest to całkowicie normalne.

Najlepszy czas na „odsmoczkowanie” to okres między 4. a 8. miesiącem życia dziecka. W tym czasie pociecha zaczyna interesować się tym, co dzieje się wokół, dzięki czemu łatwiej jest odwrócić jej uwagę. Warto to zrobić przed 7-8 miesiącem życia malucha dlatego, że w tym okresie niezwykle intensywnie rozwija się jego pamięć. W tym wieku zaczyna zauważać, że przedmioty z jego otoczenia nie znikają na zawsze, wystarczy tylko ich poszukać. Jeśli w tym wieku zabierzesz smoczka, dziecko z pewnością będzie się go głośno domagać1.

Nie tylko wiek jest ważny, a także okoliczności. Zwróć uwagę, czy w okresie, w którym chcesz zacząć odzwyczajać malucha od smoczka, nie wydarzyły się w jego życiu jakieś zmiany, np. odstawienie od piersi, narodziny rodzeństwa, pójście do żłobka. Jeśli tak, warto poczekać chwilę, aż emocje opadną.

Jednak nie zwlekaj z „odsmoczkowaniem” dziecka zbyt długo. Ssanie nie wpływa korzystnie na zgryz i rozwój mowy, nawet jeśli wybrany gadżet jest wysokiej jakości i pochodzi ze sprawdzonego źródła, takiego jak np. 7niebo – sklep dla dzieci.

Jak odzwyczaić malucha od smoczka?

Pamiętaj, że „odsmoczkowanie” należy przeprowadzać stopniowo, aby maluch nauczył się na nowo radzić ze swoimi emocjami i nie zastąpił gadżetu np. kciukiem. Proces ten rozpocznij od zabrania akcesorium w dzień, aby dziecko przyzwyczaiło się do jego braku. Następnie przestań podawać smoczek na czas drzemki, a potem także w nocy.

Jeśli pociecha krzyczy i woła o ukochany gadżet, podaj jej coś, co go zastąpi, np. bidon z wodą. Świetnie sprawdzi się także nowa przytulanka lub np. projektor – zaciekawią malucha i odwrócą jego uwagę od braku smoczka.

Innym sposobem jest zrobienie w gumowej części ukochanego gadżetu do ssania niewielkiego otworu. Dzięki temu straci on swój kształt i przestanie być atrakcyjny dla dziecka i w rezultacie maluch sam go odrzuci.

Dobrym pomysłem jest także posmarowanie smoczka czymś gorzkim lub słonym. Jednak w przypadku maluchów, które lubią takie smaki, może być również nieskuteczne.

Pamiętaj, że „odsmoczkowanie” to bardzo trudny czas dla Twojego dziecka, dlatego w tym okresie należy uzbroić się w cierpliwość i empatię. Zachowaj spokój, a maluch z pewnością szybko pogodzi się ze stratą.

1. https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/301/original/35-50.pdf?1473159640

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*