Jak rodzinnie spędzić ferie zimowe?

[REKLAMA]

Okres ferii zimowych właśnie nadszedł. Na odpoczynek udają się uczniowie kolejnych województw, dlatego najwyższa pora, by zadecydować, w jaki sposób spędzimy te kilkanaście dni wolnego. Jeżeli nadal nie macie pomysłu, polecamy Wam nasze porady.

Rodzinne ferie zimowe to czas, kiedy możemy miło spędzić czas z naszymi bliskimi. Żeby jednak tak faktycznie się stało, powinniśmy to wszystko jakoś zaplanować, by nie skończyło się codziennym przesiadywaniem przed telewizorem lub ekranem monitora. Na całe szczęście, możliwości wyboru jest naprawdę mnóstwo, dlatego nie powinniśmy mieć większych problemów z podjęciem ostatecznej decyzji.

Ferie w górach

Na początek jeden z najpopularniejszych sposób na zagospodarowanie wolnego czasu w okresie zimowym. Wyjazd w góry wydaje się być o tyle dobrym pomysłem, iż w Polsce funkcjonuje mnóstwo kurortów, które gwarantują moc atrakcji. Zakopane, Szczyrk, Białka Tatrzańska, Zieleniec – to tylko kilka najpopularniejszych celów podróży Polaków.

Będąc w górach, możemy albo ograniczyć się do atrakcji gwarantowanych przez bazę turystyczną albo zdecydować się na wędrówkę po górach. Oczywiście druga opcja jest możliwa wówczas, gdy posiadamy już nieco większe dzieci. Konieczne okaże się również odpowiednie przygotowanie – wiąże się ono nie tylko z doborem szlaku turystycznego i obserwowaniem warunków pogodowych, ale także zakupem sprzętu. W co warto się zaopatrzyć?

  • Obuwiekoniecznie musi być dostosowane do warunków panujących w górach. W mediach bardzo często pojawiają się materiały o turystach, którzy w góry wyprawiają się w letnim odzieniu i zwykłych trampkach. Buty muszą wyróżniać się twardą podeszwą i odpowiednio obudowaną cholewką. W niektórych przypadkach dobrym wyborem okażą się specjalne raki do butów.
  • Ubranie – w górach warto ubierać się warstwowo, dzięki czemu zawsze możemy dostosować się do panujących warunków pogodowych. W każdym przypadku konieczna będzie ciepła bluza, długie, ocieplane spodnie oraz wiatro i mrozoodporna kurtka, która będzie posiadała odpowiedni system wentylacji. Oczywiście nie zapominamy także o rękawiczkach i czapce!
  • Apteczkanigdy nie wiemy, co wydarzy się w górach. Do wypadku dojść może nawet na prostej ścieżce, dlatego zawsze warto mieć przy sobie apteczkę, w której znajdą się m.in. folia lub koc termiczny, ogrzewacz, plastry, tłusty krem, gaza i nożyczki.
  • Prowiant i termosmusimy przemyśleć, ile czasu spędzimy w górach i zabrać odpowiednią ilość jedzenia. Zawsze przydatna okaże się gorąca herbata lub kawa, która rozgrzeje nasz organizm w trudnych warunkach. Chcąc niejako wzmocnić efekt rozgrzewający, do herbaty możemy dodać miodu lub imbiru.

Ferie na sportowo

Skoro jesteśmy już w górach, warto pomyśleć o spędzeniu ferii na stoku, zwłaszcza że trasy w Polsce są fantastycznie przygotowane, gwarantując mnóstwo dobrej zabawy zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Oczywiście do białego szaleństwa musimy się odpowiednio przygotować. Zakupić należy przede wszystkim narty dostosowane do naszego wzrostu. Producenci sprzętu zimowego zazwyczaj dołączają informację na temat tego, dla jakich osób przystosowane są konkretne narty. Jeżeli nie wiemy, co wybrać albo nie chcemy wydawać pieniędzy na nowe produkty, możemy skorzystać z wypożyczalni działającej przy stoku.

Oczywiście narty i snowboard to nie wszystko. Warto zaopatrzyć się również w specjalne obuwie, kask, gogle oraz kijki. Wszystko to pozwoli na bezpieczną zabawę. Jeśli natomiast nie jesteśmy fanami jazdy na nartach i snowboardzie, możemy zdecydować się na inne dyscypliny zimowe. W kurortach zazwyczaj dostępne są specjalne ślizgawki, po których możemy pojeździć na łyżwach lub pograć w hokeja. Możliwości jest naprawdę sporo.

Ferie zimowe w domu

Oczywiście zimowy wyjazd zawsze okaże się wspaniałym przeżyciem, zarówno dla nas, jak i dla dzieci. Czasem jednak nie jesteśmy w stanie wyjechać – czy to ze względów finansowych czy po prostu przez brak możliwości zdobycia urlopu. To wszystko nie oznacza jednak wcale, że ferie okażą się czasem straconym.

Wystarczy jedynie zastanowić się nad ciekawymi atrakcjami. Warto postawić na ślizgawki, które bardzo często przygotowywane są na terenie orlików. Możemy przyjść tam z własnymi łyżwami lub je wypożyczyć. Jest to doskonała okazja do tego, by miło spędzić czas lub w końcu nauczyć się jazdy na łyżwach.

Zimą bawić możemy się także pod dachem. Szkoły i centra rekreacyjne pękają w szwach podczas ferii. Wszystko to za sprawą przygotowywanych atrakcji. Mowa tu między innymi o ścianach wspinaczkowych, zabudowanych placach zabaw czy chociażby specjalnych torach z przeszkodami. Zawsze możemy również wziąć sanki i zabrać dzieci na przygotowane zjeżdżalnie.

Możliwości na spędzenie czasu podczas ferii zimowych jest naprawdę sporo, dlatego warto z nich skorzystać, zwłaszcza gdy jedyna alternatywą jest przesiadywanie w czterech ścianach.

Uprzyjemnić ferie możemy dzięki zaopatrzeniu się w odpowiedni sprzęt, warto wykorzystać promocję nawet do 50% z oferty sklep-presto na markę 4f.

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*