Urlop z dzieckiem w Giżycku

[REKLAMA]

Giżycko to z pewnością nie największe, ale najpopularniejsze miasto Warmii i Mazur w ujęciu turystycznym. Nie bez powodu jest ono określane jako letnia stolica tego regionu Polski. Co ważniejsze, coś dla siebie znajdą tutaj nie tylko osoby młode, które mogą oddawać się sportom wodnym, ale też ludzie starsi ceniący sobie cerkwie, zamki, kościoły czy inne atrakcje turystyczne. Mają tu również czego szukać rodziny z dziećmi. Co przemawia za tym, aby do Giżycka wybrać się całą rodziną?

Walory turystyczne

W pierwszej kolejności odnieść się rzecz jasna należy do walorów turystycznych tego miasta, o których po części wspomniano już na wstępie. Co warto zwiedzić, będąc tu z dziećmi? Wydaje się, że dzieci mogą być mało zainteresowane XIX-wieczną cerkwią czy pochodzącymi z I połowy ubiegłego stulecia ewangelickimi kościołami. Zainteresować się natomiast mogą Twierdzą Boyen.

Ten zbudowany w latach 1843-55 obiekt jest obecnie jednym z najlepiej zachowanych XIX-wiecznych założeń obronnych, które znaleźć można na terytorium Polski. Sama twierdza została wzniesiona przez Prusów, a o tym, jak solidna jest to konstrukcja, świadczy fakt, że dwukrotnie w czasie I wojny światowej próbowali zdobyć ją Rosjanie, co im się zresztą nie udało i musieli skapitulować. Warto przyjrzeć się naprawdę solidnym umocnieniom i samej myśli ówczesnych budowniczych, którzy wiedzieli, jak tworzyć solidne twierdze. Nie jest wykluczone, że odwiedzenie jej z dzieckiem, rozpali w nim miłość do historii, bo tak dobrze zachowane obiekty zawsze pobudzają wyobraźnię. Również u najmłodszych i to nie tylko dzieci, które od młodych lat fascynują się historią. Warto ją jednak zwiedzać z przewodnikiem, który w ciekawy sposób opowie o historii tego miejsca.

Jeśli dzieci nie zachwyci twierdza, co jest mało prawdopodobne, na pewno zaniemówią z zachwytu, jak zobaczą Zamek Krzyżacki. Wzniesiono go w roku 1341 i mimo że w 25 lat później został on spalony przez Litwinów, to Krzyżacy go odbudowali, dzięki czemu dziś można podziwiać ich naprawdę solidną i urzekającą budowlę. Samo to, że kiedyś jego korytarzami przechadzali się Krzyżacy, robi już ogromne wrażenie. Nie każdy ma możliwość zwiedzania zamku Krzyżaków, a tym bardziej w nim spać. W Zamku znajduje się dziś bowiem hotel.

Trasy turystyczne

Wakacje czy nawet krótkie urlopy z całą rodziną nie mogą ograniczać się do spędzania wolnego czasu w hotelach. Warto być aktywnym, a dla takich rodzin Giżycko jest wręcz idealnym miastem do tego, aby spędzić ze sobą dłuższe chwile. Rodziny, które mają dość zagłębiania się w przeszłość przez stare zamki, cerkwie czy kościoły, skorzystać mogą z tras turystycznych, których wokół Giżycka jest mnóstwo. Kilkukilometrowy spacer to doskonała forma aktywności dla dorosłych i dzieci. Podobnie jak liczne trasy rowerowe.

W końcu nie zapominajmy o wodzie i plażach. Nie jest tajemnicą, że większość dzieci opiewa za tym, aby każdego dnia wypoczywać na jednej z okolicznych plaż. To również jakaś forma atrakcji i wypoczynku. Warto jednak pójść o krok dalej i w takiej sytuacji skorzystać z możliwości, jakie daje Giżycko w zakresie szkoleń i nauki sportów wodnych. Nawet jeśli Wasze dziecko nie zostanie żeglarzem, to nabycie pewnych umiejętności w tym zakresie może się przydać.

Nie ulega więc wątpliwości, że Giżycko to miejsce atrakcyjne turystycznie również dla rodzin z dziećmi. Tym bardziej że można je zapoznać z kulturą tego regionu. W tym celu polecamy jednak zatrzymanie się w kwaterach prywatnych, aby móc być ugoszczonym przez rodzimych mieszkańców Warmii i Mazur. Warto odciągnąć swoje pociechy na kilka dni od komputerów i smartfonów, pokazując im piękno tego regionu Polski na przykładzie atrakcyjnego turystycznie Giżycka.

 

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*