Rozpoznawanie pierwszych sygnałów nawrotu schizofrenii

[REKLAMA]

Osoba ze schizofrenią może funkcjonować bardzo sprawnie, jeżeli leczenie ma charakter holistyczny-, czyli jest połączeniem farmakoterapii wraz z psychoterapią i terapią zajęciową. Nawet bardzo dobra terapia nie wyeliminuje jednak całkowicie ryzyka nawrotu schizofrenii. Dlatego ważne jest rozpoznawanie pewnych sygnałów, które są objawami choroby i oznaczają jej nadejście.

Diagnoza schizofrenii dla wielu osób bywa przerażająca, sama etykieta wiąże się z bardzo intensywnymi przeżyciami, wciąż pokutują, bowiem fałszywe przekonania na temat tej choroby. Wiele obaw dotyczy znacznego pogorszenia standardu życia, ostracyzmu, czy skutków ubocznych farmakoterapii. W obecnych czasach można funkcjonować społecznie na bardzo dobrym poziomie, jeżeli przyjmuje się odpowiednie leki pod opieką i zgodnie z zaleceniami psychiatry-psychiatrki.

 

Kiedy leki przeciwpsychotyczne odpowiednio zadziałają, objawy psychozy ustępują i funkcjonowanie osoby ze schizofrenią znacznie się poprawia. Schizofrenia sama w sobie jest chorobą o statusie choroby przewlekłej, nie jest możliwe wyleczenie, jednak korzystając z dorobku współczesnej psychiatrii i psychoterapii, można minimalizować objawy. Wciąż jednak istnieje ryzyko nawrotów, które mogą bardzo demotywować pacjentki i pacjentów, jak i też wzbudzać spore lęki i opory przed dalszym leczeniem.

 

Informacje na temat tego, jakie objawy mogą być zwiastunami psychozy, są bardzo przydatne zarówno dla osób chorujących, jak i ich bliskich. Symptomy te można podzielić na specyficzne dla wszystkich, jak i niespecyficzne, a więc takie, które są sygnałem pogorszenia u indywidualnych jednostek. W każdym przypadku należy zachować wyjątkową ostrożność, gdy w życiu osoby ze schizofrenią pojawia się dużo stresu, inna choroba, czy nadużywanie substancji psychoaktywnych (alkoholu, czy narkotyków). Takie okoliczności mogą dawać dobre podłoże dla powrotu choroby.

Warto jest wiedzieć, że jakakolwiek odmienność w codziennym funkcjonowaniu osoby, może być pierwszym sygnałem nadejścia psychozy. Subiektywnie dziwaczne zachowanie, ale też takie, które jest uważane obiektywnie przez społeczeństwo, kulturę za ,,nienormalne’’- jest właśnie taką odmiennością. Do specyficznych dla nawrotu schizofrenii objawów należą: lęk, niepokój, problemy ze snem, brak apetytu, wycofanie się z kontaktów, obojętność i apatia.

Mogą też pojawić się objawy pozytywne (wytwórcze) schizofrenii, a więc urojenia prześladowcze o treści związanej z podsłuchiwaniem, obśmiewaniem, czy śledzeniem osoby chorej. Równie częste są też treści dotyczące tematów spiskowych, religijnych i niestandardowych, które wiążą się ściśle z dziwnymi wypowiedziami, które mogą szokować i niepokoić otoczenie. Z objawów negatywnych schizofrenii: trudności w koncentracji uwagi, zapamiętywaniu i działaniu (więcej o objawach pozytywnych i negatywnych schizofrenii). Pojawienie się zachowań agresywnych, autodestrukcyjnych, czy natrętne myśli/czynności o charakterze obsesyjno-kompulsyjnym, powinny być wystarczającym powodem, aby umówić się na wizytę w poradni zdrowia psychicznego.

Pocieszające jest, że zazwyczaj pogorszenie stanu osoby ze schizofrenią nie ma charakteru raptownego. U wielu osób pierwsze symptomy nawrotu choroby pojawiają się dwa tygodnie przed, lub nawet miesiąc przed ostrym stanem psychozy. Jeżeli bliscy, jak i same osoby chorujące na schizofrenię będą znać i rozpoznawać sygnały ostrzegawcze, będzie można znacznie zminimalizować zagrożenie niebezpiecznymi skutkami pogorszenia się u chorych.

Autorem tekstu jest psycholog, seksuolog Dominik Haak z Warszawy – https://dominikhaak.pl

1 komentarz

  1. Bardzo ważny temat, niewielu z nas wie, jak się wtedy zachować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*