Choć coraz więcej miejsc stawia sobie za bardzo ważny cel likwidację barier architektonicznych utrudniających swobodne poruszanie się osobom niepełnosprawnym, to wciąż jest wiele w tej kwestii do zrobienia. Bariery architektoniczne stanowią poważny problem społeczny i urbanistyczny. Projektowanie budynków i przestrzeni publicznych z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych jest nie tylko wymogiem prawnym w wielu krajach, ale także kwestią etyczną i społeczną. Schody bardzo często są niemożliwe do pokonania dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Na szczęście można wykorzystać krzesełka schodowe, które są jednym ze sposobów na likwidację barier architektonicznych w miejscach publicznych, ale także w naszych domach i budynkach mieszkalnych. Krzesełka schodowe nie należą do najtańszych, ale możliwe jest dofinansowanie ze środków PFRON. Jak można to zrobić?
Dofinansowanie krzesła schodowe – zasady przyznawania
Niwelowanie barier architektonicznych to szereg działań mających na celu, uwzględnienie różnorodnych potrzeb osób niepełnosprawnych zarówno w procesie projektowania i budowy nowych budynków, jak również w kwestii dostosowania już istniejących obiektów, domów i mieszkań. Niepełnosprawność może dotyczyć ruchu, widzenia, słuchu lub innych funkcji. Celem nadrzędnym jest tworzenie przestrzeni dostępnych dla wszystkich uwzględniając przepisy i wytyczne dotyczące dostępności architektonicznej. Bardzo często ograniczeniem przeciwdziałającym likwidacji barier architektonicznych są środki finansowe, w szczególności, kiedy mowa o gospodarstwach domowych. Nie zawsze rodziny mogą sobie pozwolić na taką inwestycję. Na szczęście dofinansowanie krzesła schodowe to łatwa procedura, która sprawia, że możliwości finansowe nie stanowią już problemu. Dofinansowanie ze środków PFRON może sięgać nawet 80% wartości całej inwestycji. Aby otrzymać dofinansowanie krzesła przyschodowe lub windy schodowe należy wypełnić stosowny wniosek w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie lub w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Aby pozyskać dofinansowanie trzeba do dokumentacji załączyć informację dotyczącą kosztorysu za krzesełko schodowe bądź windę schodową, które to z powodzeniem likwidują bariery architektoniczne. Przy składaniu wniosku na dofinansowanie windy przy schodowe trzeba przedstawić dokument potwierdzający zameldowania w konkretnym budynku, kserokopię dowodu tożsamości, orzeczenie o niepełnosprawności i poprawnie wypełniony wniosek o dofinansowanie. Ważne, aby zachować właściwą kolejność działań. Najpierw wypełniamy i składamy wniosek, a potem realizujemy zaplanowaną inwestycję.
Dofinansowanie krzesełko prostoliniowe
Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań ułatwiających poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Z pewnością należą do nich popularne schody prostoliniowe, czyli takie, które są przystosowane do schodów prostych. Obsługa urządzenia jest bardzo prosta. Osoba z niepełnosprawnością musi wygodnie usiąść na krzesełku, a następnie oprzeć swoje ręce i nogi na podłokietnikach oraz na podnóżku. Po zapięciu pasem bezpieczeństwa można rozpocząć przemieszczanie się po schodach. Równie popularna jest winda na schody krzywoliniowa, która pomaga pokonywać nawet zakręcone schody.
Artykuł sponsorowany
Napisz pierwszy komentarz