Nauczanie to proces. Może trwać całe życie (i ponoć trwa), a może zakończyć się po kilku dniach. Ważne, aby umieć znaleźć takie metody, które trafią do odpowiedniej osoby. Jednak same metody to nie wszystko, potrzeba jeszcze chęci, wyobraźni, trochę pracowitości i dobrej pamięci. Niby tak, jednak metody łączą w sobie to wszystko, gdyż to wszystko wspierają. Dlatego jeśli szukasz sposobów na skuteczną naukę języków, ten tekst jest dla Ciebie.
Skojarzenia
Zacznijmy od najprostszych rzeczy, czyli od metody skojarzeniowej. Nie pasuje ona do wszystkich typów zadań, jakie stawia przed nami nauka języka. Z jednej strony skupia się na przyporządkowywaniu punktu a do punktu b, a z drugiej na kodowaniu tego obrazu. W ten sposób coś, co ginęło w dużej chmurze małych rzeczy, staje się indywidualne, a więc ważniejsze dla mózgu. W ten sposób możemy z łatwością uczyć się słówek. Każde z nich wystarczy skojarzyć z czymś, co kojarzy się z jego znaczeniem. Proste?
Konwersacje
Dość oczywiste, ale warto je przypomnieć. Jeśli chcesz dobrze opanować język angielski, francuski czy hiszpański, prowadź konwersacje po angielsku z Warszawy, Krakowa czy Szczecina lub skąd tylko chcesz (lub po hiszpańsku albo francusku rzecz jasna). Od rozmowy zależy jak bardzo dobrze opanujesz dany materiał. Dlatego w myśl zasady repetitio est mater studiorum musisz skupić się na tym, czego się dziś nauczyłeś i wykorzystać to w naturalnej i codziennej konwersacji.
Karteczki
Jedną z metod jest także zapisywanie wszystkiego na małych karteczkach i rozlepianie ich po całym domu. Co ważne, nie muszą one nazywać rzeczy, do których są przylepione. Chodzi o to byś miejsce w domu skojarzył z kolorem kartki, a to z jej zawartością. W ten sposób zapamiętasz, że konstrukcja czasu przeszłego przylepiona była do lampy w kuchni, miała kolor zielony i składała się z czasownika z odpowiednią końcówką. Ciągłe patrzenie na kartki utrwali ich zawartość w Twojej głowie.
Próbuj!
Napisz pierwszy komentarz