Rozwój dziecka na placu zabaw, czyli o grach i zabawach ruchowych

[REKLAMA]

Dla wielu, plac zabaw to miejsce, które ma zapewnić dziecku rozrywkę i ujście nadmiaru nagromadzonych emocji. W gruncie rzeczy, tak właśnie jest. Ale czy to wszystkie funkcje, jakie spełnia plac zabaw dla dzieci? Ruch na świeżym powietrzu i wysiłek fizyczny to wyznacznik zdrowia malucha. Pozwala on zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, jak choćby nadwaga, otyłość czy cukrzyca. Pomaga także rozwijać zmysły oraz kształtować wyobraźnię. To cała gama korzyści, o których warto pamiętać.

ZABAWY RUCHOWE NA PLACU ZABAW

Pozytywny wpływ na rozwój dziecka, ma także umiejętność zabawy i nauki w grupie. Zaprocentuje ona w przyszłości. Ułatwi dziecku nawiązywanie nowych znajomości, odnalezienie się w grupowych pracach w szkole, czy odnalezienie się w nowym, nieznanym dotąd środowisku. Na placu zabaw, dziecko nie musi biegać chaotycznie od urządzenia do urządzenia. Grupie rówieśników, możemy zaproponować pokonywanie toru przeszkód na czas, zawody na ściance wspinaczkowej lub piramidzie do wspinaczki. Takie zadania pomagają ćwiczyć refleks i równowagę. To także olbrzymia frajda. Dzieci lubią rywalizację. Pozytywny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka mają także zabawy w skojarzenia, kolory lub ścianki funkcyjne, to fantastyczne miejsce na omawianie eksperymentów i zasad fizyki a także naukę poprzez zabawę. Rozwój dziecka na placu zabaw zapewniają też drabinki i drążki, zawieszone na różnych wysokościach. Pozwalają one na trenowanie koordynacji oko – ręka i poprawę wytrzymałości. Duży wybór produktów, które pozwolą rozwinąć motorykę dziecka znajdziesz na stronie www.mojebambino.pl.

PEWNOŚĆ SIEBIE I PODEJMOWANIE DECYZJI

Plac zabaw, to oczywiście okazja do nauki planowania, podejmowania samodzielnych decyzji oraz poznawania samego siebie – swoich granic i możliwości. Najłatwiej, uczymy się poprzez zabawę, dlatego właśnie warto poświęcić choć godzinę dziennie i dać dziecku możliwość do poznawania swoich możliwości, przy pokonywaniu kolejnych przeszkód na placu. Drabinki, huśtawki, bujaki, to wszystko pozwala maluchowi na odkrywanie tego co lubi, czego się boi i jak wytrzymałe jest jego ciało. Wszystko oczywiście w granicach rozsądku, czuwając niedaleko. Bezpieczeństwo najważniejsze! Właśnie…

BEZPIECZEŃSTWO

Decydując się na zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, pamiętajmy, aby wybierać bezpieczne place zabaw. Wszystkie urządzenia, w tego typu miejscach, muszą być opatrzone odpowiednimi atestami. Muszą być również wykonane z bezpiecznych dla dzieci materiałów – najlepiej z prawdziwego drewna. Dodatkowo, bardzo ważnym aspektem jest podłoże. W miejscach zabaw, dzieciom ciągle przytrafiają się upadki i potknięcia, łatwo więc o skaleczenia i cięższe urazy. Gumowe, sprężyste podłogi, przystosowane do takich miejsc, skutecznie zamortyzują upadki i zaoszczędzą naszym pociechom łez.

1 komentarz

  1. Bardzo ciekawy artykuł i przydatny, zawsze staram się jak najczęściej chodzić ze swoim dzieckiem na plac zabaw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*