Dziecko a śmierć rodzica

Couples
[REKLAMA]

Życie rodzin nie zawsze jest lekkie i kolorowe. Często małe dzieci muszą mierzyć się z problemami, które są dużym wyzwaniem nawet dla dorosłych. Jednym z takich jest śmierć jednego z rodziców. Jak można wówczas pomóc swojemu dziecku, aby przetrwało te trudne momenty? Nie ma na to jednej i uniwersalnej recepty. Każde dziecko jest inne i każde może reagować w nieco inny, ale zawsze emocjonalny sposób. Rolą rodzica jest zapewnić mu takie wsparcie, które pozwoli się uspokoić, a jednocześnie da pewność i poczucie bezpieczeństwa.

Pomoc psychologa – profesjonalna pomoc świadczona przez psychologów rodzinnych może się okazać bezcenna. Są to osoby przygotowane do tego, aby pracować z dziećmi przeżywającymi traumatyczne wydarzenia. Pomocy psychologa można poszukiwać w miejskich ośrodkach pomocy społecznej i różnego rodzaju fundacjach pomagającym rodzinom. Zwykle udzielenie takiej pomocy jest bezpłatne.

Wsparcie bliskich – jeśli rodzina jest zżyta, pomoc psychologa nie będzie konieczna. Babcie, dziadkowie, wujkowie, ciocie oraz kuzynostwo. Wsparcie każdej z tych osób daje dziecku przeświadczenie, że jest w stanie poradzić sobie z tym ciosem. Oczywiście odczuwanie bólu będzie trwało bardzo długo. Pojawia się jednak nadzieja na to, że za jakiś czas znowu będzie można wrócić do normalności, bo wokół są życzliwi ludzie.

Jaką poradę można udzielić bliskim osobom? Nie należy unikać za wszelką cenę tematu śmierci jednego z rodziców. Dla dziecka jest to bardzo ważna osoba i może wręcz oczekiwać tego, że uda się jej porozmawiać na ten temat z kimś z rodziny.

1 komentarz

  1. oj ciężki temat do rozmowy z dzieckiem…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*