Jak przygotować dziecko na pójście do szkoły

[REKLAMA]

Koniec wakacji to dla wielu dzieci początek przygody z edukacją. Nie są to łatwe początki, szczególnie jeśli dziecko jest bardzo mocno zżyte z rodzicami. Konieczność przymusowej rozłąki na kilka godzin każdego dnia, może być dla nich niemałym zaskoczeniem. Odpowiedzialni rodzice wiedzą jednak, jak dziecko przygotować do tego nieuchronnego wydarzenia. Ich zachowanie i przewidywalność mogą sprawić, że dziecku znacznie łatwiej będzie dostosować się do wymogów szkoły. Na kilka miesięcy przed pójściem do szkoły, warto z dzieckiem rozmawiać na ten temat. Informować go o tym, co będzie się działo w szkole, jakie zajęcia będzie mieć i jak będzie wyglądać jego każdy dzień.

Dobrym pomysłem jest branie udziału w tak zwanych dniach drzwi otwartych. Są one urządzane przez wiele szkół i przedszkoli. W takich dniach rodzice wraz ze swoimi pociechami mogą odwiedzić placówkę edukacyjną i dokładnie ją zwiedzać, poznając jej wszystkie tajemnice i zakamarki. To ważne dla dziecka, ponieważ pierwszego dnia w szkole nie będzie się czuło w niej zagubione. Co więcej, jego wiedza może umocnić pozycję w grupie, dodając mu pewności siebie i czyniąc atrakcyjnym kolegą dla innych osób w klasie.

Dziecko powinno również rozmawiać z rodzicami o tym, jakie ono samo ma odczucia wobec szkoły. Czy placówka mu się podoba. Czy jest zadowolony z nauczycieli, czy dobrze dogaduje się z kolegami i czy ma jakieś zastrzeżenia. Żadnych obaw dziecka nie powinno się negować i wyśmiewać, gdyż może to doprowadzić do tego, że w przyszłości zamknie się samo w sobie ze swoimi problemami.

1 komentarz

  1. ja od małego opowiadam Jasiowi jaka to szkoła jest fajna i on już nie może się doczekać kiedy do niej pójdzie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*