Dlaczego warto jechać na wakacje z dziećmi?

[REKLAMA]

Od pewnego czasu można zauważyć pewien trend. Zbliżają się wakacje, a rodzina planuje je spędzić osobno. To znaczy dzieci wysłać na obóz, a samemu pojechać gdzieś na odpoczynek. Wydaje się że wszystko jest w porządku. Każdy odpocznie, każdy zobaczy jakieś ciekawe miejsca i nikomu nie dzieje się krzywda. Niestety nie do końca tak jest. Jeśli dziecko jest jeszcze w wieku szkolnym, to takie wyjazdy skutecznie odbierają mu możliwość tworzenia trwałych i emocjonalnych więzi z rodzicami. W trosce o dalsze, wspólne życie i relacje, które będą was łączyć w przyszłości, warto zadbać o to, aby na wakacje pojechać jednak razem. Dlaczego?

Wspólna zabawa

W dzieciach to rodzice kształtują zachowania. Spędzenie tygodnia lub dwóch razem, z dala od domu i jego problemów daje dziecku możliwość wspólnej zabawy z rodzicami. Pozwala to skupić się wyłącznie na sobie, swoich potrzebach i rozwijaniu tych umiejętności, które są dla was najważniejsze. Spędzając wakacje osobno, brakuje dziecku tej bliskości. Brak kontaktu sprawia, że w przyszłości może ono nie zauważać waszych potrzeb, w zakresie weekendowych odwiedzin czy wspólnego spędzania świąt.

Dojrzewanie

Dziecko czerpie wzorce ze swoich rodziców. Widząc że ojciec jest zaradny, męski, a mama troskliwa i opanowana, sam się takim w przyszłości stanie. Musi mieć jednak z wami częsty kontakt. W ciągu normalnego życia domowego, nie zawsze jest to łatwe. Rodzice chodzą do pracy na różne zmiany, dziecko ma zajęcia pozalekcyjne. Kolejny raz wakacje okazują się odpowiednim momentem na to, aby zadbać o budowanie trwałych relacji i postawy autorytetu u rodziców. Warto mądrze wykorzystać tę okazję, gdyż jest to szansa aby dziecko dobrze sobie radziło w dorosłym, samodzielnym życiu. Tak samo dobrze jak Wy rodzice.

1 komentarz

  1. nie wyobrażam sobie abym mogła pojechać na wakacje a dzieci zostawić pod opieką np. rodziców. Dzieciom też należą się wakacje z rodzicami

  2. Na wakacje czeka się cały rok i to ważne by spędzić je razem z dziećmi. Mamy wtedy czas dla nich, mniej obowiązków i mamy szansę zauważyć to czego na co dzień nie widzimy. Sami wyjeżdżamy czasem na weekend i to też są piękne chwilę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*