Wspólna rozrywka w rodzinnym gronie to bardzo ważny element w budowaniu i pielęgnowaniu wzajemnych relacji. Spędzanie czasu w przyjemny sposób może znacznie poprawić kontakty między członkami rodziny. Czasami jednak trudno jest znaleźć ciekawe pomysły na rodzinną rozrywkę, które zainteresują wszystkich jej członków, szczególnie jeśli występuje między nimi spora różnica wieku.
Nastolatek nie będzie raczej zadowolony ze wspólnego oglądania filmu dla dzieci ze swoim młodszym rodzeństwem, które z kolei nie poradzi sobie podczas skomplikowanej gry w karty. Zwykle też zależy nam, by wspólna rozrywka była wartościowa i posiadała walory edukacyjne, spełniające istotną rolę w rozwoju dziecka. Dlatego szukając pomysłów na uniwersalną rodzinną rozrywkę, która okaże się atrakcyjna i wartościowa dla wszystkich, wartą rozważenia propozycją jest wspólna gra np. w ciekawe quizy tematyczne – jest to nie tylko jest doskonała zabawa, ale niesie też za sobą szereg innych zalet i korzyści.
Dla młodszych i starszych
Podstawowym elementem gier w quizy jest udzielanie odpowiedzi na pytania o różnej tematyce i poziomie trudności, które można dopasować indywidualnie do graczy, dzięki czemu w rozgrywce mogą uczestniczyć osoby w różnym wieku. Wystarczy podzielić pytania w taki sposób, by te łatwiejsze trafiały do młodszych, a trudniejsze do starszych. Z kolei jeśli ktoś czuje się mocny w konkretnej dziedzinie, również można odpowiednio dobrać poziom trudności pytań, by utrudnić mu rozgrywkę i uczynić ją ciekawszą.
Nauka przez zabawę
Według wielu przeprowadzonych badań, niestandardowe sposoby nauki, angażujące obie półkule mózgu, znacznie poprawiają jego pracę i pozytywnie wpływają na proces zapamiętywania. Wiele quizów wymaga od graczy zarówno zdolności analitycznego i logicznego myślenia, za które odpowiada prawa półkula, jak i kreatywności, która jest domeną półkuli lewej. Z kolei przystępna forma gry sprawia, że quizy są tak naprawdę nauką przez zabawę, która odgrywa istotną rolę w rozwoju dziecka. Wszystko to sprawia, że ten sposób należy do najlepszych i najbardziej efektywnych form uczenia się, zarówno dla młodszych, jak i starszych osób.
Zdrowa rywalizacja
Każdy z nas odczuwa naturalną potrzebę rywalizacji, ponieważ wpływa ona pozytywnie na naszą motywację do działania i rozwoju swoich umiejętności. Ze współzawodnictwem łączy się także adrenalina, która w małej ilości ma korzystny wpływ na nasz organizm, gdyż uwalnia jego pokłady energii i mobilizuje go do wysiłku. Aby jednak rywalizacja była zdrowa, powinna ona zachodzić w przyjaznym środowisku i mieć pozytywny charakter.
Taką formą współzawodnictwa jest rodzinna rozrywka w postaci wspólnej gry w quizy. Co więcej, rywalizowanie z innymi członkami rodziny może umacniać ich wzajemne relacje, a gracze mogą motywować i wspierać się nawzajem, co jest ważne szczególnie w przypadku dzieci. Gra w quizy jest także doskonałą okazją do nauki radzenia sobie z porażkami, co jest istotną umiejętnością w życiu szkolnym i zawodowym.
Obserwowanie postępów
Nic tak nie motywuje do nauki, jak dostrzeganie jej efektów. Odkrywanie jak stajemy się coraz lepsi w jakiejś dziedzinie może znacznie poprawić naszą samoocenę i zachęcić do dalszej pracy. Obserwację naszych postępów niewątpliwie umożliwia wspólna gra w quizy – regularna rozgrywka pozwala na weryfikowanie swojej wiedzy oraz porównywanie swoich wyników z poprzednimi, dzięki czemu możemy dostrzec nawet najmniejsze efekty. W tym celu warto prowadzić rodzinną tabelę, gdzie będziemy zapisywać rezultaty wszystkich graczy po każdej rozgrywce i obserwować progres każdego z nich, co może stanowić dodatkową motywację do nauki.
Napisz pierwszy komentarz