Atopowe zapalenie skóry – łagodzenie objawów i profilaktyka

[REKLAMA]

Standardowe objawy atopowego zapalenia skóry powodują bardzo duży dyskomfort. Dlatego w przypadku tego zaburzenia tak istotne jest łagodzenie świądu i suchej skóry. Odpowiednie dbanie o skórę i właściwa ochrona mogą znacznie zmniejszyć nieprzyjemne odczucia, a dodatkowo mogą być traktowane jak profilaktyka i uchronić nas przed nawrotami oraz kolejnymi rzutami choroby.

Terapia atopowego zapalania skóry

Terapia atopowego zapalenia skóry powinna przebiegać dwutorowo. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na leczenie przyczynowe – chociaż choroby nie da się całkowicie wyleczyć, można podejmować działania profilaktyczne zależne jej od etiologii, aby nawroty były rzadkie. Można w tym celu zadbać o odpowiednią proporcję kwasów omega-3 z kwasami omega-6 i uzupełnianie niedoboru kwasu linolowego. To sposób na wyciszenie choroby.

Z drugiej strony terapia powinna skupiać się na problemach doraźnych, czyli na eliminowaniu objawów. Sucha, napięta, łuszcząca się skóra, swędzenie i częste zaczerwienienie mogą prowadzić do poważnych zakażeń bakteryjnych. Kiedy tylko któryś z problemów się pojawia, należy zacząć działać. Łagodzenie objawów nie jest łatwe, ale stosując odpowiednie maści, okłady i specjalistyczne preparaty, naprawdę można wiele zdziałać.

Łagodzenie objawów atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry ma bardzo wiele nieprzyjemnych symptomów. Leczenie objawowe polega na regeneracji zniszczonego naskórka. Często stosuje się steroidowe maści przepisane przez lekarza lub fototerapię (naświetlanie) czy fotochemioterapię (PUVA). Do tego trzeba zadbać o odpowiednią ochronę skóry.

Preparaty stosowane w przypadku osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry nie powinny pod żadnym pozorem zawierać mydła, które z chemicznego punktu widzenia jest solą – to jedna z najbardziej wysuszających i podrażniających substancji, podobnie jak alkohol. Dlatego do mycia należy stosować łagodne żele i mleczka oczyszczające. Warto także pamiętać o tym, że bardzo często woda dodatkowo wysusza skórę. Zatem po każdej kąpieli należy zastosować odpowiedni balsam, optymalnie taki o delikatnie nawilżającym i natłuszczającym działaniu. Świetnie sprawdzi się Emotopic, balsam nawilżająco-natłuszczający, którego baza oparta jest na naturalnych olejach i który wspomaga utrzymanie prawidłowej kondycji i funkcjonowania naskórka od 1. dnia życia.

Profilaktyka atopowego zapalenia skóry

Bardzo często choroba ma etapy wyciszenia i remisji. Profilaktyka może znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo nawrotów. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę? Po pierwsze trzeba unikać alergenów, można także spróbować przeprowadzić odczulanie. Dotyczy to zarówno alergenów z powietrza (na przykład roztocza, pyłki), jak i tych znajdujących się w pokarmach.

Ważny jest także ubiór chorego. Odzież powinna być bawełniana lub zrobiona z innych naturalnych włókien – musi być maksymalnie oddychająca. Ciekawym sposobem jest także bandażowanie najbardziej narażonych miejsc (łokcie, kolana) tuż po kąpieli bawełnianymi bandażami.

Należy wykluczyć wszelkie kosmetyki, które mogą powodować alergie. Oznacza to, że zamiast drogeryjnych kremów, lepiej sięgnąć po preparaty apteczne, czyli takie, które mają właściwości lecznicze, nie zawierają niepotrzebnych konserwantów i silnie uczulających składników zapachowych. Warto także wymienić kosmetyki do makijażu na hipoalergiczne, by jak najbardziej zminimalizować ryzyko pojawienia się AZS.

1 komentarz

  1. Dużo czytalam na ten temat. Wiem, ze trzeba uzywac emolientow i specjalnych srodkow ktore zapobiegaja atopowemu zapaleniu.

  2. Dobrze, że aktualnie mamy dostęp do wielu środków, dzięki którym można sobie lepiej radzić z atopowym zapaleniem skóry. Dużo czytam na ten temat i cieszy mnie, że takie rzeczy są coraz bardziej dostępne.

  3. Bardzo przykra choroba. Dobrze, że coraz więcej informacji pojawia się m.in. w Internecie, ponieważ dużo osób nadal myśli, że można się tym zarazić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*