Leczenie jaskry

Eye Doctor examinating a young patient
[REKLAMA]

Szacuje się, że w Polsce na jaskrę choruje około 800 tysięcy osób. Część z nich nie jest świadoma, że występuje u nich to schorzenie. Jaskra jest jedną z najbardziej powszechnych chorób narządu wzroku. O tym jak do niej dochodzi, kto jest na nią szczególnie narażony i jakie są metody leczenia, dowiesz się z naszego artykułu.

Co to jest jaskra?

Jaskra jest chorobą przewlekłą, a dochodzi do niej z powodu uszkodzenia nerwu wzrokowego. W wyniku tego następuje stopniowe pogarszanie widzenia. W przypadku tego schorzenia niezwykle ważne jest szybkie postawienie diagnozy, które umożliwia podjęcie terapii. Nieleczona jaskra może w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku.

Kto jest szczególnie narażony na jaskrę? Podstawowy czynnik sprzyjający rozwojowi tego schorzenia to podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz duże jego dobowe wahania. Zachorować na jaskrę można w każdym wieku, jednak częściej zdarza się ona u osób starszych, cierpiących na nadciśnienie tętnicze, krótkowzroczność, zbyt niskie ciśnienie krwi lub cukrzycę. Inne przypadłości sprzyjające jaskrze to: skłonność do przemarzania kończyn, częste migreny lub przewlekłe leczenie sterydami. Jaskra postrzegana jest jako choroba dziedziczna, ponieważ często zdarza się u osób, u których w rodzinach zdarzały się jej przypadki.

Leczenie jaskry – najpopularniejsze metody

Lekarz okulista dobiera terapię do indywidualnych wymagań pacjenta. Leczenie jaskry poprzedza szczegółowa diagnoza, a terapia uzależniona jest od przyczyny powstania, stopnia zaawansowania, tempa, w jakim choroba postępuje oraz ewentualnych przeciwwskazań.

Najpopularniejsze metody leczenia jaskry to:

  • Farmakoterapia – w niektórych przypadkach, stosując odpowiednie leki, można zmniejszyć wydzielanie cieczy wodnistej, zwiększyć jej odpływ, a także obniżyć ciśnienie wewnątrzgalkowe. Umiejętne dobranie prepartów jest szczególnie ważne, ze względu na możliwość wystąpienia uczuleń lub podrażnienia oka.
  • Laseroterapia – to popularna metoda leczenia jaskry. Wyróżnić można: irydoplastykę laserową, selektywną trabekuloplastykę, trabekuloplastyka laserem argonowym, lub cyklofotokoagulację. Chociaż zabiegi laserowe dają zazwyczaj dobre rezultaty, to poprawa widzenia nie zawsze jest trwała.
  • Leczenie chirurgiczne jaskry – stosowane jest zwłaszcza w przypadkach, gdy inne, uważane za bezpieczniejsze metody nie działają lub nie można z nich skorzystać. W leczeniu chirurgicznym wyróżnić można: najmniej inwazyjne zabiegi (tzw. MIGS), a także bardziej klasyczne, takie jak trabekulektomia lub implanty drenujące.

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*