Czy dawać dziecku kieszonkowe?

[REKLAMA]

Odwiecznym pytaniem i dylematem wielu rodziców jest to, czy należy swoim dzieciom dawać kieszonkowe. Jest to bardzo drażliwa kwestia w wielu domach, często poróżniająca rodziców i dzieci. Jakie jest nasze zdanie na ten temat?

Fakt przyznawania dzieciom kieszonkowego, w dużym stopniu determinowany jest wielkością domowego budżetu. W przypadku rodzin, które nie zmagają się z trudnościami finansowymi, problem zdaje się w ogóle nie występować. Nieco inaczej przedstawia się to wtedy, kiedy rodzina ma problemy i może sobie pozwolić na 50 lub 100 złotych miesięcznie na kieszonkowe.

Naszym zdaniem najważniejsza jest szczerość. Dziecko powinno zdawać sobie sprawę z położenia swojej rodziny i swojego. Trudności finansowe nie powinny być przed nim ukrywane, choć oczywiście nie oznacza to, że dziecko powinno wiedzieć wszystko o naszych problemach. Jednak chwilowe trudności i zatory finansowe powinny zostać mu wyjaśnione w taki sposób, aby był ich świadomy.

Wiele rodziców preferuje to, aby dzieciom płacić za wykonywanie pewnych domowych obowiązków. Psychologowie nie popierają tego rozwiązania, ponieważ uczy ono dzieci, że za naturalne w dorosłym życiu sprawy i obowiązki, będzie wynagradzane. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest klasyczne kieszonkowe. Uczy ono dziecko gospodarowania pieniędzmi, oszczędzania i wyrabia w nim szacunek do rodziców. O tym, jaka powinna być wysokość takiego kieszonkowego nie będziemy dyskutować, ponieważ jest to sprawa bardzo mocno indywidualna, zależna od statusu rodziny.

1 komentarz

  1. oczywiście, że tak. Kieszonkowe uczy dzieci szacunku do pieniędzy i że nie zawsze możemy sobie pozwolić na to na co mamy ochotę

  2. Pewnie ze tak. Lepiej dawac dziecku pewna sume niz kupowac co ze chce.Absolutnie nie placic dziecku za wykonywanie czynnosci w domu , w konsekwencji przestanie robic cokolwiek bo po co. Nauczy sie oszczedzac i doceni jak ciezko o pieniadz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*