Dlaczego dzieci powinny czytać książki?

[REKLAMA]

Z czytaniem książek przez Polaków jest dziś coraz gorzej. Czytamy mało, ale tyczy się to nie tylko osób dorosłych, którzy mogą mieć swoje problemy i nie mieć na to czasu, ale również i dzieci. Jest to trend szczególnie niepokojący, ponieważ nie jest tajemnicą, że dzieci powinny czytać książki. Niestety, o wiele częściej wybierają one gry komputerowe. Warto zainteresować je czytaniem. Tym bardziej że dostęp do publikacji w formie drukowanej jest dziś w zasadzie nieograniczony. Skoro dzieci na co dzień korzystają dziś z komputerów, można połączyć książki i komputer, stawiając na księgarnie internetowe, np. nieprzeczytane.pl. Przejdźmy teraz do zalet, które wynikają z czytania książek przez dzieci.

Większy zakres słownictwa

Dzięki czytaniu książek dzieci mają znacznie bogatsze słownictwo językowe. Poza tym uczą się też w precyzyjny sposób wyrażać swoje myśli, uczucia oraz emocje. Oczywiście przekłada się to również na korzyści z zakresu stylistyki, gramatyki oraz ortografii. Wszystko dlatego, że wzrokowo widzą, jak napisane jest dane słowo czy wyrażenie. Wzbogacenie języka przekłada się natomiast na znacznie prostsze wyrażanie swojego zdania, jak i kształtowania umiejętności samodzielnego myślenia.

Wszechstronny rozwój

Komunikacja, odpoczynek, koncentracja, emocje oraz inteligencja — to pięć obszarów rozwijanych przez czytanie, na które zwracają uwagę specjaliści zajmujący się rozwojem psychofizycznym dzieci. Dzięki czytaniu dzieci mogą więc rozwijać się na wielu różnych płaszczyznach, kształtując przy tym swoje podstawy, osobowość, wyobraźnię czy empatię.

Koncentracja i inteligencja

Wiele mówi się dziś o koncentracji dzieci, a w zasadzie jej braku. Książki to natomiast szansa na to, aby dzieci (dorośli również) przeniosły się do innego świata. Dziecięce książki wyrabiają w nich chęć podejmowania wysiłku intelektualnego i mają korzystny wpływ na wyobraźnię. Napisane są w sposób bardzo obrazkowy, zwierając w sobie dokładne opisy poszczególnych miejsc. Dobrze napisane wciągają też dzieci na tyle, że z chęcią czytają one je do końca.

Książki do doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Nie tylko wyciszają, ale też pozwalają na zrelaksowanie się i odpoczynek od nadmiaru dnia codziennego. Nie ulega wątpliwości, że obecnie oferta księgarni z książkami dla dzieci jest na tyle szeroka, że znajdujące się tam pozycje mogą konkurować z bajkami i filmami na DVD, ale też samymi grami, które w największym stopniu zaprzątają głowy dzieci. Wielokrotnie dlatego, że rodzic nie ma dla nich żadnej alternatywy, a taką jest właśnie dobra książka, która ma ciekawą fabułę i interesujących bohaterów, aby dziecko mogło się z nimi utożsamiać.

Alternatywą dla książek w formie papierowej są audiobooki, które z każdym miesiącem zyskują na popularności. Wówczas potrzebny jest jednak również czytnik książek elektronicznych. Oczywiście nie można powiedzieć, aby w pełni zastąpił one wydania papierowe, ale z dwojga złego lepiej postawić na e-wydania, aniżeli pozwolić, aby dziecko przez kilka czy kilkanaście godzin dziennie skupiało się na grze komputerowej.

 

1 komentarz

  1. Kupuję dzieciom książki prawie wyłącznie w księgarniach internetowych. Przepadam tam na kilka godzin, bo jest tak dużo fantastycznych książek, że ciężko się ograniczyć do kilku. Zazdroszczę współczesnym dzieciakom … Nic, tylko czytać!

  2. Niestety w dzisiejszych czasach dzieci wolą siedzieć przed komputerem. Bywają przez to nadmiernie pobudzone a przecież czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów relaksu.

  3. Książki to super sposób na spędzenie czasu! Pobudzają kreatywność i przede wszystkim wyobraźnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*