Jak ćwiczyć z maluchami poprawną wymowę?

[REKLAMA]

Kiedy dziecko w wieku 2 czy 3 lat mało mówi, nie używa wielu wyrazów lub mówi niewyraźnie, rodzice są bardzo zaniepokojeni i szukają pomocy u logopedy. Logopeda, jako osoba wykształcona, doświadczona i wyspecjalizowana w niesieniu pomocy dzieciom i dorosłym z wadą wymowy, zdecydowanie pomoże i określi, jakie ćwiczenia z dzieckiem należy codziennie powtarzać. Jednak rodzice w domu, jeszcze zanim dziecko zacznie mówić całe wyrazy i zdania, mogą wspierać malucha odpowiednimi ćwiczeniami i wykorzystywać gry logopedyczne dla dzieci w zabawach.

Ćwiczenie buzi i języka

Najlepszym ćwiczeniem dla buzi i języka jest… karmienie piersią. Jeśli trwa przynajmniej przez pierwsze pół roku, a jeszcze lepiej ponad rok, dziecko będzie mniej zagrożone wadą wymowy. Ssanie piersi jest czynnością bardzo naturalną, która wymusza na dziecku odpowiednie poruszanie językiem i układanie policzków, masuje też podniebienie. Jeśli jednak malucha karmić piersią nie można, warto poszukać smoczka do butelki, który nie jest zbyt miękki, wymusza pracę podczas ssania i kształtem przypomina prawdziwą brodawkę piersiową.

Gryzienie twardego jedzenia

Wielu rodziców bardzo długo karmi dziecko papkami, zupkami, miękkimi owocami, okrawa kanapki z twardych skórek. Tymczasem maluch powinien nauczyć się długiego żucia i gryzienia kawałków pokarmów. Surowa marchewka, twardy kawałek jabłka albo piętka od chleba sprzyjają wyraźnemu mówieniu.

Zabawy i gry logopedyczne dla dzieci

Mniej i gorzej mówią dzieci, które wychowują się w ciszy. Lepiej z mówieniem radzą sobie te, do których dorośli mówią pełnymi zdaniami, bez zdrobniania i pieszczenia. Warto więc cały czas mówić do dziecka, zadawać mu pytania i cierpliwie czekać na odpowiedź. Podczas zabawy powinno się korzystać z gier logopedycznych dla dzieci. Gry logopedyczne dla dzieci to szeroki wybór planszówek, klocków, kolorowych kartoników, które umożliwiają ciekawą zabawę z pociechami w domu i w podróży. Mają proste zasady, ciekawe obrazki i są wykorzystywane także w gabinetach logopedycznych.

1 komentarz

  1. Nauka mowy jest bardzo waznym etapem u dziecka. Jesli widzimy, zw dziecko w pewnym woeku sobie nie radzi to trzeba udac sie do logopedy.

  2. Dzieci z wadą wymowy są bardziej lękliwe, trudniej im zabierać głos, często stają się mało asertywne, nie konkurują o lepsze stopnie.Dzieci te wolniej uczą się czytać, mają trudności ze zrozumieniem tekstu i niechętnie odpowiadają na pytania nauczyciela.

  3. Przy trudnościach z odpowiednią nauką mowy naprawdę warto chociaż skonsultować się z logopedą. Zawsze coś może doradzić w tej kwestii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*