Pojawienie się w domu noworodka wywraca całe życie do góry nogami. Ustalona do tej pory codzienna rutyna kompletnie się zmienia, a młodzi rodzice stają przed wieloma wyzwaniami. Pielęgnacja małego dziecka jest bardzo trudna i wymaga pewnych wyrzeczeń. Trzeba przestrzegać wielu zasad, aby nie zaszkodzić jego zdrowiu i skórze. Wielu rodziców martwi się, że nie podoła temu zadaniu. Jednak nie wolno się załamywać! Wystarczy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad, a pielęgnacja dziecka stanie się o wiele łatwiejsza. Jak więc dbać o zdrowie i skórę maluszka?
Pamiętaj o odpowiednich materiałach!
Wiele osób może pomyśleć, że to śmieszna rada, ale materiały w wyprawce najmłodszego członka rodziny są naprawdę ważne. Na rynku dostępnych jest wiele ubranek i innych tekstyliów dla niemowlaka. Większość z nich kusi pięknymi kolorami i wzorami. Niestety nie każde z nich bezpieczne dla skóry dziecka. Trzeba pamiętać, że rzeczy dla niemowląt powinny się charakteryzować pewnymi cechami. Takie wyposażenie musi być przede wszystkim antyalergiczne, bezpieczne dla dzieci, miękkie, termoaktywne, elastyczne i wykonane z naturalnych barwników. W końcu skóra noworodków cechuje się ogromną wrażliwością, a nieodpowiednie tkaniny mogą być przyczyną wielu problemów.
Obecnie na rynku jest mnóstwo ubranek dla noworodków. To sprawia, że wybór staje się trudniejszy, ale nie ma powodu do obaw. Producenci teraz dobrze oznaczają rzeczy dla niemowląt, więc wystarczy uważnie czytać metki. Świetnym wyborem są modne obecnie produkty wykonane z bambusa, np. qbanamama.pl. Produkty nie są tylko całkowicie bezpieczne dla zdrowia i skóry dziecka, ale też pięknie się prezentują.
Zdrowa dieta to podstawa!
Bardzo ważna jest też dieta maluszka! W pierwszych miesiącach dziecko najlepiej karmić piersią, ponieważ mleko matki to doskonałe źródło przeciwciał, a także witamin i minerałów. Warto też pamiętać, że chroni ono przed alergiami, anemią oraz dostosowuje się do potrzeb rozwojowych dziecka. Nie należy jednak zapominać, że matka karmiąca powinna przestrzegać odpowiedniej diety. Obecnie krąży wiele mitów na temat tego, co może, a czego nie spożywać kobieta, która karmi piersią. Tak naprawdę należy zachować zdrową, zbilansowaną dietę bogatą w owoce, warzywa, kasze, makarony, pieczywo pełnoziarniste, ryby, nabiał, chude czerwone mięso oraz drób. Najlepiej postawić na kuchnię domową, która bazuje na naturalnych, sezonowych składnikach. Natomiast proporcje poszczególnych składników ilustruje piramida żywności, która powinna ułatwić przygotowywanie posiłków. Należy też ograniczyć spożywanie dań typu fast food, żywności konserwowej, surowego mięsa oraz alkoholu.
Często też odradza się jedzenia owoców, które mają właściwości alergizujące. Nie ma jednak powodu, aby całkowicie z nich rezygnować, ponieważ nie każdego pojawiają się reakcje alergiczne. Dlatego warto zacząć od niewielkich ilości i obserwować reakcję dziecka. Jeżeli nie pojawią się żadne objawy alergii, to można spożywać dane produkty bez obaw. Te same zasady dotyczą również przygotowania posiłków dla dziecka, które przestajemy karmić piersią.
Nie zapominaj o spacerach!
Kolejnym ważnych czynnikiem, które wpływają na zdrowie dziecka, są spacery na świeżym powietrzu. Dlatego trzeba o nich pamiętać w każdych warunkach pogodowych. Wystarczy tylko zadbać o odpowiednie ubranie, które ochroni przed zimnem lub deszczem. Dzięki temu dziecko będzie doskonale hartowane, a to rozwija wewnętrzną termoregulację organizmu. Dzięki temu organizm dziecka uczy się reagować na częste zmiany temperatury. W dodatku kontakt ze świeżym powietrzem pomaga dotlenić ciało i umysł, a to sprawia, że organizm lepiej sobie radzi z wirusami. Dlatego już od pierwszych dni życia należy przyzwyczajać dziecko do kontrolowanych chłodów, aby dostarczyć mu odpowiednich bodźców. Z kolei należy uważać z wysokimi temperaturami. Przegrzanie bowiem nie wpływa pozytywnie na organizm dziecka i bywa uważane za jedną z najczęstszych przyczyn przeziębień.
Jak dbać o noworodka?
Świeżo upieczeni rodzice nierzadko czują się przytłoczeni liczbą obowiązków, wynikających z opieki nad noworodkiem. W krótkim czasie muszą bowiem przyswoić sobie szereg zasad dotyczących prawidłowej pielęgnacji dziecka, karmienia, usypiania i ubierania go. Na szczęście, w miarę upływu czasu jest im coraz łatwiej. Stopniowo poznają swojego malucha i jego potrzeby, dzięki czemu są na przykład w stanie odróżnić płacz dziecka spowodowany kolką od płaczu wywołanego chęcią zwrócenia na siebie uwagi.
Oj tak, doskonale to jeszcze pamiętam. Ale zakupiłem odpowiednią literaturę i było ok:-). Ważne są takie porady dla przyszłych/młodych rodziców.
Pamiętam jak moja córka się pojawiła na świecie. Pierwsze parę dni bałam się że coś zrobię nie tak. Ale z czasem i pomocą położnej te obawy zniknęły.
Polecam poprosić lekarza pierwszego kontaktu o rozpisanie diety dla noworodka. Naprawdę, duże ułatwienie i można ugotować obiad na kilka dni.