Katar i kaszel u dziecka

[REKLAMA]

Najczęstszą przyczyną konsultacji pediatrycznych w okresie jesienno-zimowym jest właśnie katar i kaszel. W większości przypadków te objawy łatwo można wyleczyć – mogą je powodować nie tylko wirusy, ale także kurz i inne alergeny, które kumulują się w naszych domach. Jak z nimi walczyć? Podpowiadamy!

Zatkany nos u noworodka

Niedrożność noska to bardzo częsta przypadłość u noworodków, nie zawsze jest jednak związana z infekcją. Przyczyną są dość wąskie przewody nosowe – aby utrudnić dziecku oddychanie, wystarczy więc nawet niewielki obrzęk lub mała ilość wydzieliny. Co może być jej przyczyną? Oprócz wirusów np. zbyt wilgotne bądź zbyt suche powietrze, dym tytoniowy, ale także kurz i inne alergeny. Aby pozbyć się kataru u noworodka, można zakroplić mu nosek – 2 krople soli fizjologicznej powinny pomóc. Ponadto warto zapobiegać niedrożności nosa i pilnować jakości powietrza w sypialni dziecka. Pomóc może także zaopatrzenie odkurzacza w worek syntetyczny, który nie przepuszcza kurzu i innych alergenów i filtr HEPA, wyłapujący nawet mikroskopijne cząsteczki (filtry o numerach H13 i H14 zatrzymują również wirusy i bakterie). Profesjonalne worki do odkurzacza i filtry znajdziesz na stronie www.swiatworkow.pl.

Katar u dziecka

Katar u starszych dzieci wiąże się z obrzękiem błony śluzowej oraz zwiększoną produkcją wydzieliny. Jej kolor ma znaczenie – dzięki temu lekarz wie, na jakim etapie choroby jest dziecko. Zazwyczaj katar na początku jest przezroczysty i wodnisty, stopniowo nabiera koloru i staje się gęstszy, żeby na koniec zniknąć. Co zrobić, aby pozbyć się kataru? Pierwsza metoda to wspomniane już zakraplanie do noska dziecka soli fizjologicznej bądź morskiej. Dzięki temu możemy rozrzedzić zalegającą wydzielinę – po ich podaniu należy namówić dziecko do wydmuchania nosa, młodszemu maluchowi natomiast ją odciągamy. Kolejny sposób to nebulizacje nawilżające drogi oddechowe i rozrzedzające zalegającą wydzielinę. Ważne jest również nawilżanie powietrza, które zapobiega wysychaniu wydzieliny i błon śluzowych. Podawanie dziecku dużej ilości płynów również pomaga w skróceniu czasu trwania choroby, ponieważ sprzyja rozrzedzeniu wydzieliny.

Co na kaszel u dziecka?

Kaszel jest istotnym odruchem obronnym organizmu, ponieważ pomaga oczyszczać drogi oddechowe. Właśnie dlatego nie powinniśmy zbyt chętnie się go pozbywać. Hamowanie zwłaszcza mokrego kaszlu jest niewskazane, ponieważ powoduje zatrzymanie wydzieliny w drogach oddechowych. W tym przypadku lepiej jest korzystać z leków wykrztuśnych, aby się pozbyć wydzieliny. Jeżeli dziecko ma tylko łagodną infekcję, wystarczy leczenie objawowe. Stosujemy wtedy nawodnienie doustne (picie ciepłych napojów łagodzi podrażnienie błony śluzowej), miód, który łagodzi kaszel, a także pastylki do ssania. Poza tym można wprowadzić syrop przeciwkaszlowy (na kaszel suchy) bądź wykrztuśny (na kaszel mokry). Jeżeli kaszel bądź katar często nawracają np. wiosną bądź zimą, gdy grzeją kaloryfery, warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ dziecko może mieć po prostu alergię.

Artykuł opracowany przez firmę ŚwiatWorków specjalizującą się w sprzedaży worków do odkurzaczy.

1 komentarz

  1. W okresie jesienno-zimowym wszystkie dzieci powinny otrzymywać profilaktyczną dawkę witaminy D3. Niezwykle ważne jest terminowe realizowanie szczepień ochronnych przewidzianych w kalendarzu szczepień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*