Jaki stół do jadalni – rozkładany czy nierozkładany?

[REKLAMA]

Stół to najważniejszy element umeblowania każdej jadalni. To właśnie przy nim spożywa się posiłki, ale też celebruje święta czy różne uroczystości. Jaki stół wybrać, aby był on odpowiedni na co dzień dla rodziny, ale i nadawał się na specjalne okazje, kiedy ugościć trzeba większą liczbę osób.

Jaki rozmiar stołu wybrać do małej jadalni?

Kluczową kwestią jest rozmiar stołu. Musi się on bowiem zmieścić w jadalni. Powinien także zagwarantować tyle miejsc siedzących, aby zmieścili się przy nim wszyscy domownicy.

W większości przypadków, zwłaszcza w mniejszych jadalniach, wystarczający będzie niewielki stół dla czterech osób, który może mieć kształt kwadratu lub prostokąta. Nie zajmie wiele miejsca i posłuży na co dzień. Za takim wyborem przemawia również cena, gdyż taki stół skandynawski nabyć można już w granicach 300-400 zł. Minusem jest fakt, że takich stołów nie da się rozłożyć, a przy blatach o wymiarach 80 × 80 cm czy 120 × 70 cm trudno usadzić więcej niż cztery osoby.

O wiele większe możliwości na tej płaszczyźnie daje rozkładany stół do jadalni. To doskonały wybór do stosunkowo niewielkich pomieszczeń. Taki stół w swojej początkowej formie jest niewielki, ale po rozłożeniu z powodzeniem posłuży na liczniejsze rodzinne uroczystości.

Jaki stół do dużej jadalni?

Łatwiej jest w dużych pomieszczeniach, gdzie ograniczeniem nie jest przestrzeń. W dużych jadalniach można postawić na większy stół nierozkładany lub naprawdę duży stół z opcją rozkładania.

Optymalne stoły nierozkładane mogą służyć od 6 do 8, ale nawet 10 i 12 osobom. Pierwsze są doskonałe do średnich i dużych pomieszczeń. To rozwiązanie w pełni uniwersalne, gdyż taki stół zapewnia miejsca siedzące domownikom oraz kilku gościom. Jeżeli rodzina jest liczniejsza, a na świętach czy innych okazjach gości nie brakuje, stół może być jeszcze większy.

Ewentualnie wybrać można większy stół z opcją rozkładania. To dobry wybór, jeżeli rodzina liczy kilku osobników, a goście pojawiają się sporadycznie. Wówczas na co dzień nie zajmie on ogromnej ilości przestrzeni, a na specjalne okazje zawsze można go rozłożyć. Takie stoły mają minimalną długość 140 lub 180 cm, ale po włożeniu kilku wkładek rozkładają się one nawet na przeszło 3 m. Wszystko zależy od specyfikacji produktu i liczby wkładek. Równie dobrze może być to jedna wkładka, która pozwala wydłużyć stół o 30-40 cm.

Przykładem jest stół Bello z oferty sklepu edinos.pl. Jego pierwotna długość to 180 cm. Po rozłożeniu ma on 220 cm, co w zupełności wystarczy, aby usadzić przy nim 8, a przy większym ścisku nawet 10 osób.

Stół a wystrój wnętrz

Przy wyborze stołu do jadalni uwagę należy również zwrócić na estetykę pomieszczenia. Meble w jadalni powinny ze sobą współgrać, co nie oznacza, że muszą mieć taki sam kolor i identyczne wzornictwo. Style da się ze sobą łączyć i mieszać.

Do ciemnych mebli dobrać można stół w kolorze czarnym, pod kolor mebli lub w neutralnym odcieniu drewna. Przy białych meblach w jadalni, które charakteryzują styl skandynawski, dobrym wyborem będzie stół w kolorze białym, ale też stół drewniany lub biało-brązowy.

Natomiast we wnętrzach minimalistycznych doskonale odnajdą się stoły metalowe czy drewniane. Stoły z drewna dobrze uzupełnią też tradycyjne jadalnie. Z kolei, na jaki stół postawić we wnętrzach nowoczesnych? Wówczas zastosować można na przykład stół laminowany.

 

1 komentarz

  1. Najlepszy to chyba rozkladany. W domu rodzinnym mam wlasnie taki. Zajmuje mniej miejsca kiedy sie go zlozy.

  2. Ja mam nierozkładany i przyznam, że o rozkładanym nigdy nie myślałam. Zazwyczaj w sklepach meblowych interesują mnie takie porządne, duże stoły, które będą nieodłącznym elementem jadalni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*