Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – jak chronić oczy najmłodszych?

[REKLAMA]

W pierwszych latach życia do siatkówki oka dociera ogromna ilość szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. To sprawia, że oczy najmłodszych zasługują na szczególną ochronę. Czym się kierować, wybierając okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

Wielu z nas traktuje okulary przeciwsłoneczne dla dzieci jako designerski gadżet. Wystarczy, że wybierzemy się latem do najbliższego marketu, a w nasze oczy od razu rzucą się najbardziej wymyślne modele we wszystkich kolorach tęczy. Kosztują zaledwie kilka złotych. Z pewnością więc nawet nie odczujemy takiego wydatku, a nasze dziecko wyjdzie ze sklepu najszczęśliwsze na świecie i z dumą spojrzy w słońce. Czy wiecie jednak, że stąd już krok do trwałego uszkodzenia wzroku? Cała tajemnica tkwi w filtrze UV, którego – niestety – najtańszym modelom okularów przeciwsłonecznych – zwykle brakuje.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – dlaczego są tak ważne?

Nie wszyscy z nas wiedzą, że dzieci mają dużo szersze – w porównaniu do osób dorosłych – źrenice. To sprawia, że do głębszych struktur oka bez problemu trafia szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Do ukończenia pierwszego roku życia jest to 90 proc. promieni UV-A i 50 proc. promieni UV-B. Jeśli decydujemy się na okulary przeciwsłoneczne bez filtra UV, tak naprawdę przynosimy dziecięcym wrażliwym oczom dużo więcej szkody niż pożytku. Za przyciemnianymi soczewkami źrenice rozszerzają się jeszcze bardziej. Dziecko bez problemu może również spoglądać w słońce, jednak oczy nie mają żadnego zabezpieczenia.

Kiedy kupić pierwsze okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?

Często zastanawiamy się, w jakim wieku nasze dziecko powinno dostać swoje pierwsze okulary przeciwsłoneczne. Z uwagi na to, że to oczy najmłodszych dzieci są najbardziej narażone na uszkodzenia, pierwszy model możemy kupić już dla kilkumiesięcznego malucha. W ofercie czołowych producentów okularów przeciwsłonecznych dla dzieci – Real Shades i Babiators – znajdziemy modele powstałe z myślą o dzieciach już w wieku 0-2 lata.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okularów przeciwsłonecznych?

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci powinny być przede wszystkim bezpieczne dla oczu. Choć pewnie każdego z nas kusi czasem wizja kupienia tanich okularów na bazarze, możemy być pewni, że ich szkła nie mają odpowiednich filtrów UV – nawet jeśli zapewnia nas o tym naklejka na soczewce. Jeśli chcemy mieć pewność, że wybrane przez nas okulary przeciwsłoneczne dla dzieci zapewniają odpowiednią ochronę, zapoznajmy się przede wszystkim z certyfikatem potwierdzającym obecność filtra lub wynikami badań dotyczącymi tego konkretnego modelu.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – o czym jeszcze warto pamiętać?

Aby okulary przeciwsłoneczne dla dziecka wytrzymały nawet najbardziej szalone zabawy, ich oprawki powinny być elastyczne i wytrzymałe. Zwróćmy uwagę na materiał, z którego są wykonane. Muszą być wolne od BPA i całkowicie bezpieczne dla delikatnej skóry dziecka. Pamiętajmy również, że wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne dla dzieci wcale nie muszą być drogie. Ich ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a my możemy mieć pewność, że zagwarantują 100% ochronę przed szkodliwym promieniowaniem.

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*