Czy zapłacimy podatek od darowizny samochodu?

[REKLAMA]

Właściciel samochodu nie musi go odprzedawać. Równie dobrze może przekazać go komuś bliskiemu. Pozostaje pytanie o podatek od darowizny. Ile wynosi i czy w ogóle obowiązuje w polskim prawie? Odpowiadamy: Niestety, tak!

Jak dokonać darowizny?

Jeśli przyjrzeć się polskiemu prawu to darowizna jest w nim rozumiana jako rodzaj umowy. Od sprzedaży różni się ona jedynie elementem nieodpłatności, gdyż obdarowany nie uiszcza żadnej opłaty za przedmiot, w tym przypadku samochód. Darowiznę reguluje kodeks cywilny. Umowa musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Co kluczowe, nie ma jednak konieczności udawania się do notariusza, co wiąże się z pewnymi kosztami. O ile dojdzie w umowie do przekazania wskazanej w niej rzeczy, taki dokument również jest ważny.

Jeżeli właściciel chce przekazać komuś bliskiemu samochód, musi sporządzić umowę. Najlepiej i najbezpieczniej zrobić to u notariusza. Znaleźć się w niej muszą:

strony umowy – dane personalne darczyńcy i obdarowywanego (imię, nazwisko, dane adresowe, numer PESEL oraz seria i numer dowodu osobistego). Jeżeli jedną ze stron jest firma, wskazać trzeba też jej nazwę, adres oraz numery NIP, REGON i KRS.

przedmiot umowy darowizny – w przypadku samochodu to marka i model pojazdu, jego numer rejestracyjny, rok produkcji, aktualny przebieg i numer nadwozia.

wartość pojazdu – podana kwota będzie podstawą do wyliczenia podatku.

W umowie znaleźć się również musi oświadczenie o przekazaniu przedmiotu przez darczyńcę i przyjęciu go przez obdarowywanego.

Jak wyliczyć podatek i kiedy trzeba go zapłacić?

Umowa darowizny to również obowiązek zapłaty podatku, choć w przypadku samochodów obdarowywany często jest z niego zwolniony z uwagi na wartość pojazdu. W tym przypadku podatkowi podlegają auta o wartości przekraczającej:

9637 zł – jeżeli nabywcą jest małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie.
7276 zł – jeżeli nabywcą są zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.
4902 zł – jeżeli nabywcą są pozostałe osoby.

Co ważne, osoby z I grupy mogą nie płacić podatku także wówczas, kiedy w ciągu sześciu miesięcy zgłoszą fakt otrzymania darowizny do urzędu skarbowego. Wówczas i tak nie zapłacą podatku, jeżeli nawet wartość pojazdu przekracza graniczne 9637 zł.

W innym wypadku obdarowany powinien złożyć do fiskusa zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych (formularz SD-3). Po złożeniu zeznania i wyliczeniu kwoty podatku przez urzędników decyzja z urzędu wysyłana jest w ciągu miesiąca. Podatek należy zapłacić w ciągu 14 dni.

Co zrobić z niechcianym samochodem?

Samochodu pozbyć się też można na kilka innych sposobów, np. odprzedając go osobie trzeciej lub nawet poddając złomowaniu. Jeżeli na auto nie ma wielkiego popytu, jego nabywcy najlepiej poszukać w skupach pojazdu. Przykłady takich podmiotów to:

https://autozlomowaniewarszawa.pl/autozlomowanie-grojec
https://autokasacjaradom.pl/autokasacja-zlomowanie-aut-sandomierz/
https://autolaweta-holowanie.pl/autolaweta-rembertow/

Podmioty te odkupują wszystkie pojazdy niezależnie od ich stanu, a tym bardziej marki czy modelu. Po więcej informacji i newsów ze świata motoryzacji zapraszamy na grupę na portalu Facebook!

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*