Opieka nad noworodkiem

[REKLAMA]

Mimo że wielu osobom wydaje się, że opieka nad noworodkiem to błaha sprawa, to jednak nie do końca tak właśnie jest. Większość rodziców dopiero po opuszczeniu szpitala przekonuje się, że teraz wszystko się zmieni. Warto tutaj zaznaczyć, że noworodek może wyjść do domu już nawet po kilku godzinach od porodu, aczkolwiek wiele tutaj zależy oczywiście od przebiegu porodu, stanu zdrowia dziecka, a także miejsca zamieszkania. Co musisz wiedzieć na temat opieki nad noworodkiem? Sprawdź nasz artykuł!

Pierwsze dni opieki nad noworodkiem

Już na samym początku warto podkreślić, że opieka nad noworodkiem w pierwszym dniu nie należy do najtrudniejszych rzeczy. Właściwie rzecz biorąc, to nowo narodzone dzieci najwięcej czasu spędzają, śpiąc, a więc nie masz co się stresować! Zapewne niejednokrotnie słyszałaś o ciągłych pobudkach i domaganiu się karmienia – czy tak faktycznie jest? Tak – choć to zaczyna się najczęściej kilka dni (2-4) po porodzie. Dlatego też staraj się wykorzystać ten czas jak najlepiej – przede wszystkim odpoczywaj. Ważne jest też to, aby dziecko było niedaleko Ciebie, na pewno przyda Ci się dostawne łóżeczko czy kosz.

Pamiętaj także o tym, że noworodek pragnie być ciągle w Twoich ramionach – lub przynajmniej niedaleko Ciebie. To zupełnie normalne, w końcu przez ponad 9 miesięcy byłaś dla niego najważniejsza, a nagle tyle się zmieniło! Dlatego też Twoje dziecko może być niespokojne, kiedy jest samo – staraj się więc jak najczęściej je nosić oraz kołysać. Pamiętaj też o tym, że to nie będzie trwało wiecznie – w końcu dziecko urośnie i przyzwyczai się do tego, że czasem musi pobyć samo.

Często można usłyszeć, że pierwsze dni noworodka są najważniejsze, bo to właśnie wtedy najwięcej się ono uczy. Jednak czy jest to prawda? Nie! Nie ma w ogóle takiej opcji, aby ‘’rozpuścić’’ malutkie dziecko podczas jego pierwszych dni, więc nie słuchaj takich porad. Wiele mam praktykuje też tworzenie harmonogramów karmienia, lecz wiedz, że one się nie sprawdzają. Dopóki Twoje dziecko jest tak maleńkie, to staraj się karmić wtedy, gdy ono tego potrzebuje.

Ząbkowanie – kiedy się rozpoczyna?

Ząbkowanie to proces wyrzynania się zębów mlecznych u dzieci, z którym będziesz musiała się zmierzyć, kiedy Twoje dziecko skończy 6 lub 7. miesiąc życia. Trzeba tutaj jednak podkreślić, że niektóre dzieci rozpoczynają nawet szybciej ząbkować, a inne później – i jest to zupełnie normalne. Jeśli jednak Tobie lub Twojemu partnerowi pierwsze zęby wyrżnęły się dopiero około 1. roku życia, to najprawdopodobniej tak samo będzie u Twojego dziecka.

Ząbkowanie – jakie są objawy?

Objawy ząbkowania są dość charakterystyczne. Jednym z pierwszych objawów jest ślinienie. W tym czasie na pewno przyda się dużo śliniaczków, dzięki którym nie będziesz musiała co chwilę przebierać swojego malucha. Pamiętaj też o tym, aby regularnie osuszać skórę wokół ust i na brodzie – jeśli nie będziesz tego robić, to z dużym prawdopodobieństwem pojawią się podrażnienia. Możesz także sięgnąć po tłusty krem dla niemowląt.

Kolejnym objawem ząbkowania jest to, że dziecko wszystko wkłada do buzi – co wynika z tego, że podczas ząbkowania bardzo swędzą dziąsła. Aby mu pomóc, możesz dawać różne gryzaki, które będą bezpieczne do gryzienia i ssania. Zalecane jest też delikatne masowanie dziąseł. Nie dziw się również, gdy Twój maluch będzie rozdrażniony i marudny – w końcu cierpi. Ponadto może także gorączkować, lecz jeśli temperatura nie przekracza 37,5 – 38 st. C to nie ma powodu do niepokoju. W innym wypadku należy zgłosić się do lekarza.

Podczas ząbkowania dzieci często nie chcą ssać, co wynika z tego, że podczas tego procesu odczuwają zwiększony ból, dlatego dobrze jest przed karmieniem zastosować żel na ząbkowanie, który choć trochę złagodzi ból. Nie powinien dziwić również brak apetytu.

Dzieci zmagające się z ząbkowaniem bardzo często mają też problem ze snem, którego przyczyną jest ból dziąseł. Warto wtedy sięgnąć po paracetamol dla niemowląt, który występuje w dwóch postaciach: w czopku lub syropie. Aby pomóc dziecku zasnąć, możemy też podać mu herbatkę z melisy. To wszystko na pewno zapewni maluchowi spokojny sen.

Ząbkowanie – jak długo trwa?

Rodzice bardzo często zastanawiają się, kiedy skończy się ząbkowanie. Przede wszystkim należy wiedzieć, że ząbkowanie to ciągły proces, który zachodzi między 6 a 24 miesiącem życia. Zdaniem specjalistów potrzeba do 7 dniu na jeden ząb, aczkolwiek co jest ważne – objawy ząbkowania nie trwają tak długo, a zaledwie kilka dni. Dlatego też jeśli zauważymy, że symptomy utrzymują się znacznie dłużej, to może znaczyć, że to wcale nie ząbkowanie, a co innego – w takim przypadku należy wybrać się do lekarza.

1 komentarz

  1. Hej, rzeczy, o których piszesz to rzeczywiście same prawdy. Moja rada z życia wzięta to wciąż myśleć przynajmniej o kilka tygodni/miesięcy na przód, tj. uzbroić się przede wszystkim w maty i zabawki sensomotoryczne, najlepiej kontrastowe, które służą by wspomagać zdolności psychomanualne u dzieci. Dzięki nim wzrok pociech zacznie ładnie się poprawiać, a dzieci nabiorą chęci do ruchu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*