Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

[REKLAMA]

Bezpieczna i wspierająca relacja terapeutyczna jest kluczowa w procesie zdrowienia. Klient i psychoterapeuta tworzą swego rodzaju partnerską relację, dzięki której klient może polegać na wiedzy i wsparciu psychoterapeuty, a psychoterapeuta na szczerości i zaufaniu klienta.

Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego psychoterapeuty? Oto 5 kroków, jak znaleźć dla siebie dobrego psychoterapeutę:

  1. Określ swoje potrzeby i cele

Przed rozpoczęciem terapii warto zastanowić się, z jakiego rodzaju problemami się mierzymy i co chcielibyśmy osiągnąć dzięki terapii. Jasne określenie trudności pomoże Ci wybrać psychoterapeutę o odpowiednich kompetencjach i doświadczeniu.

  1. Nurt terapii

Obecnie psychoterapeuci pochodzą z różnych szkół i podejść terapeutycznych. Każdy z nurtów wykorzystuje swoje własne metody terapeutyczne i zwraca większa uwagę na różne elementy naszej psychiki lub etapu życia.

Znalezienie psychoterapeuty, który będzie pracować w nurcie, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom i wartościom może okazać się kluczowe dla sukcesu terapii.

Podstawowe rekomendowane nurty psychoterapeutyczne to: poznawczo-behawioralny, psychodynamiczny, humanistyczno-egzystencjalny, integracyjny, systemowy, a także psychoanalityczny,

  1. Sprawdź kwalifikacje i proces certyfikacji

Zawód psychoterapeuty niestety nie podlega regulacji w Polsce. Oznacza to, że jakakolwiek osoba może założyć gabinet i świadczyć usługi terapeutyczne. Aby mieć pewność, że swoje zdrowie powierzamy w ręce specjalisty, który przeszedł odpowiednie szkolenie psychoterapeutyczne dobrze jest sprawdzić historię edukacji, w jakim nurcie psychoterapeuta ukończył szkolenie lub jest w trakcie szkolenia. Każda szkoła psychoterapii wymaga również odbycia dodatkowych szkoleń i staży, warto więc sprawdzić doświadczenie specjalisty.

  1. Umów się na pierwszą konsultację

Po wybraniu potencjalnych psychoterapeutów, wybierz jednego i umów się na konsultację. Sprawdź, jak się czujesz podczas spotkania. Czy czujesz się bezpiecznie i masz poczucie, że jest to osoba, która da Ci odpowiednie wsparcie i zrozumienie. Podczas pierwszej wizyty dobrze, jeśli psychoterapeuta przekaże informacje odnośnie procesu diagnostycznego i jakie są dalsze kroki. Ważne jest również, aby psychoterapeuta zebrał wywiad podczas pierwszych kilku spotkań, spytał Cię o choroby współwystępujące oraz ewentualne brane leki.

  1. Nie unikaj konfrontacji

Jeśli coś Ci nie pasuje w relacji z psychoterapeutą – masz wrażenie, że nie wiesz dokąd zmierza terapia albo zaniepokoiły Cię pewne zachowania psychoterapeuty, najlepiej jest z nim o tym otwarcie porozmawiać. Być może okaże się, że za jego zachowaniem stoją ważne powody terapeutyczne.

Jeśli mimo to czujesz, że wybrany psychoterapeuta nie jest dla Ciebie – nie bój się zmiany. Czasami zanim trafimy na odpowiedniego specjalistę mija trochę czasu i nie każdy nam podpasuje. Nie zrażaj się, ponieważ niekiedy znalezienie dobrego terapeuty nie jest łatwe. Dobrze wtedy również rozważyć opcję psychoterapii online, przy której wybór terapeutów jest znacznie większy.

Odpowiedni psychoterapeuta jest kluczowy dla powodzenia procesu terapeutycznego. Badania pokazuję, że często sama dobra relacja między klientem a terapeutą jest wystarczająca do poprawy samopoczucia i wprowadzenia zmian w swoim życiu.

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego psychoterapeuty skontaktuj się z Centrum Psychoterapii Element, gdzie specjaliści pomogą Ci znaleźć psychoterapeutę dla Ciebie.

Źródło zdjęć: Freepik

Artykuł sponsorowany

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*