Jak wybrać fotelik rowerowy?

[REKLAMA]

Aktywne spędzanie wolnego czasu jest bez wątpienia jednym z najlepszych sposobów na spożytkowanie chwil, które możemy wykorzystać na odpoczynek. Co ważne, nie trzeba  z tego rezygnować, gdy na świecie pojawi się dziecko. Wystarczy nabyć odpowiedni fotelik rowerowy.

Przejażdżki rowerowe od wielu lat są jedną z najpopularniejszych rozrywek w naszym kraju. Cieszą się nimi zarówno osoby młodsze jak i starsze, mieszkańcy dużych miast i niewielkich wiosek. Nie dziwi zatem fakt, że również wielu rodziców wybiera tę aktywność na świeżym powietrzu. Do połączenia przyjemnego z pożytecznym, czyli jazdy na rowerze z opieką nad dzieckiem, wystarcza fotelik rowerowy. Jak wybrać odpowiedni? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Rodzaje fotelików

Podział dostępnych modeli jest bardzo prosty. Foteliki rowerowe  dzielą się na:

  • montowane z przodu, na kierownicy,
  • montowane na środku, na ramie,
  • montowane z tyłu, na bagażniku.

Każda z kategorii fotelików ma swoich zwolenników i przeciwników, tak samo jak każdy rodzaj fotelików ma swoje wady i zalety. Wobec tego przy wyborze warto jest kierować się własnymi odczuciami odnośnie konkretnego fotelika. Oczywiście nie można pomijać obiektywnych parametrów związanych z bezpieczeństwem, które omówimy niżej, ale trzeba wybrać taki model, który będzie dla nas wygodny w użyciu.

Waga dziecka

Jednym z najistotniejszych czynników, który w dużej mierze decyduje o wyborze fotelika, jest naturalnie waga dziecka. Przed wybraniem się na zakupy należy zważyć malucha, aby dowiedzieć się, jakie modele mogą być brane pod uwagę. Obecnie na rynku można spotkać głównie foteliki o limitach 15 kg oraz 22 kg. Zdarzają się również modele o większym dopuszczalnym obciążeniu, do 35 kg.

Bezpieczeństwo

Fotelik powinien być wygodny w użytkowaniu dla rodzica, a dziecko musi czuć się w nim komfortowo. Zależności te nie podlegają dyskusji, ale najważniejszą rolą fotelika jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Podstawową kwestią jest certyfikat bezpieczeństwa. Fotelik powinien spełniać normę EN 14344, która obecnie obowiązuje na terenie Europy.

Warto zwrócić uwagę na pasy bezpieczeństwa. Większość fotelików jest wyposażona w 3-punktowe pasy bezpieczeństwa. Choć jest to dostateczne zabezpieczenie, to niektóre modele posiadają bardziej zaawansowane zabezpieczenie w postaci pasów 5-punktowych.

Kolejnym ważnym elementem są podnóżki. Najbezpieczniejsze modele są wyposażone w specjalne zapięcia przy podnóżkach, które zapobiegają włożeniu przez dziecko stopy w szprychy tylnego koła. W niektórych modelach podnóżki są regulowane, co znacząco zwiększa komfort młodego pasażera.

Podróże mogą się przedłużać, więc należy zadbać o to, aby fotelik był dobrze widoczny także po zmierzchu. Mile widziane są odblaski lub nawet lampki elektryczne. Jeśli zakupiony fotelik nie ma ich na wyposażeniu, można zamontować je samodzielnie. To niewielki koszt, dzięki któremu znacząco zwiększamy bezpieczeństwo podróżującego z nami dziecka.

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*