Jak wybrać odpowiedni proszek do prania?

[REKLAMA]

Jakość prania zależy nie tylko od rodzaju pralki, ale także od prawidłowego doboru detergentu. Szeroka gama produktów sprawia, że wiele osób ma problem z wyborem odpowiedniego środka piorącego, stąd konieczność ciągłego eksperymentowania. Wspólnie ze specjalistami z famart.online postaramy się pomóc Ci w wyborze odpowiedniego proszku do prania. 

Rodzaje środków do prania 

Dzisiaj proszek do prania nie ogranicza się do tradycyjnej formy. Na rynku dostępne są następujące rodzaje: 

Proszek: Klasyczne rozwiązanie o dość agresywnym składzie. Zaletą jest przystępna cena i skuteczność w walce z poważnymi zabrudzeniami. Nadaje się do szorstkich i twardych tkanin, a także świetnie sprawdza się w wysokich temperaturach. Przy krótkim cyklu prania może pozostawać niewypłukany. 

Żel: To płynna forma proszku do prania. Zaletą jest bardziej ekonomiczne zużycie i przyjazny dla środowiska skład. Skoncentrowana formuła pozwala oszczędzić. Najlepszy wybór do delikatnych i cienkich materiałów. Świetnie sprawdza się przy praniu w niskich temperaturach. Jest droższy niż tradycyjny proszek do prania. 

Kapsułki: Stosunkowo nowy, ale popularny rodzaj detergentu do prania. Każda kapsułka to porcja żelu, zamknięta w otoczce, którą wkłada się bezpośrednio do bębna pralki. Zaletą jest to, że skład zawiera nie tylko środek piorący, ale także odplamiacz i zmiękczacz. Nie ma potrzeby odmierzania dawki. 

Wybór środka do prania zależy bezpośrednio od twoich potrzeb. 

Rodzaj prania 

Wybierając proszek do prania, należy wziąć pod uwagę rodzaj prania. Dostępne są produkty dedykowane do prania ręcznego lub w pralce, a także proszki uniwersalne. 

Rodzaj tkaniny 

Detergent do prania powinien być dobrany w zależności od rodzaju materiałów, które zamierzasz prać. Istnieją specjalne proszki przeznaczone do różnych typów tkanin i odzieży: 

  • dla dzieci; 
  • delikatne tkaniny; 
  • wełna; 
  • odzież sportowa; 
  • wszystkie tkaniny z wyjątkiem jedwabiu i wełny. 

Są też uniwersalne produkty, które nadają się do odzieży o dowolnym kolorze i odcieniu, choć zastosowanie specjalnych formuł ma swoje zalety. 

Skład środków do prania 

Wszystkie proszki zawierają składniki, które pomagają osiągnąć pożądany efekt prania. Niektóre z nich mogą być szkodliwe: surfaktanty anionowe, surfaktanty niejonowe, fosforany, zeolity, enzymy, ftalany. Przekroczenie stężenia takich składników może negatywnie wpływać na zdrowie i środowisko. Dostępne są biodegradowalne proszki, które zawierają minimalną ilość potencjalnie szkodliwych substancji. 

Ponadto istnieją dodatkowe kryteria wyboru, takie jak obecność odplamiacza, wybielacza, z odżywką lub bez. Teraz już wiesz, jak wybrać odpowiedni proszek do prania. Zaleca się wybieranie produktów od znanych producentów, ponieważ proszki niskiej jakości mogą wpływać na stan ubrań i zdrowie użytkowników. 

Obraz Steve Buissinne z Pixabay

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*