Najlepsze ćwiczenia na siłowni zewnętrznej dla całej rodziny

[REKLAMA]

Biorąc pod uwagę zróżnicowane możliwości, jakie oferuje nam siłownia na powietrzu, plan treningowy, który sobie założymy, może być bardzo ambitny lub przeciwnie – całkiem amatorski. Zewnętrzne urządzenia treningowe dzielimy na dwa podstawowe rodzaje – sprzęty fitness oraz atlasy treningowe z regulacją obciążenia. Przeczytaj, jakie są efekty ćwiczenia na siłowni zewnętrznej każdego typu i poznaj przykłady ćwiczeń dla całej rodziny.

Ćwiczenia na siłowni zewnętrznej z całą rodziną – zalety

Ćwiczenia na siłowni zewnętrznej w wielu przypadkach mogą być wykonywane przez całe rodziny. Większość urządzeń nadaje się zarówno dla starszej młodzieży (powyżej 14 roku życia), dorosłych, jak i seniorów.

Konstrukcja maszyn nie stwarza ryzyka kontuzji, dlatego trening będzie bezpieczny oraz skuteczny. Co więcej, w pobliżu takich siłowni często znajdują się również place zabaw. Jeśli mamy młodsze dzieci, mogą się one bawić w czasie, gdy my wykonujemy ćwiczenia.

Rodzinny wypad na siłownię plenerową to również doskonały pretekst, by po prostu… spędzić czas razem! Przy okazji z pewnością znajdziemy okazję do rozmów i być może uda nam się nawet wspólnie rozwiązać jakiś problem.

Nastolatki zyskają ponadto możliwość ,,podłapania” od nas pozytywnych sposobów spędzania czasu wolnego. Całkiem możliwe, że nawyk regularnego ćwiczenia na siłowni zewnętrznej wejdzie im w krew i w przyszłości one same będą w niedziele zabierać swoje rodziny na takie treningi, zamiast na zakupy czy na pizzę.

Ćwiczenia na ręce na siłowni plenerowej

Aby wykonać ćwiczenia na ręce na siłowni plenerowej, warto wybrać przyrządy do wyciskania w pozycji siedzącej, dzięki którym aktywizowane są m.in. mięśnie ramion i obręczy barkowej. Bardzo skuteczne będzie również wykonywanie pompek przy poręczach w co najmniej 10 powtórzeniach.

W celu usprawnienia pracy mięśni nadgarstków, łokci i ramion poleca się koła tai chi. Możesz też wykonać ćwiczenia na ręce na siłowni plenerowej z obciążeniem – idealnie nadadzą się do tego np. różne atlasy treningowe z oferty lubelskiej firmy Active Line.

Ćwiczenia na nogi na siłowni pod chmurką

Prasa nożna to chyba najbardziej oczywisty wybór dla tych, którzy chcą wykonać ćwiczenia na nogi na siłowni pod chmurką, powinno się jednak uważać na to, by zbytnio nie obciążyć stawów kolanowych. Często wykorzystywany jest steper, który oprócz wzmacniania mięśni nóg pomaga uzyskać wymarzoną sylwetkę, a przy tym nie obciąża stawów. Ćwiczenia na nogi na siłowni pod chmurką wykonamy również na orbitreku, biegaczu oraz na wielu atlasach treningowych z regulacją obciążenia.

Ćwiczenia na brzuch na siłowni zewnętrznej

Ćwiczenia na brzuch na siłowni zewnętrznej wykonasz np. przy pomocy twistera (pozwala on na wzmocnienie zwłaszcza mięśni skośnych). Zalecane jest, by korzystać z niego każdorazowo przez co najmniej 3 minuty.

Kolejnym polecanym urządzeniem, dzięki któremu można wykonać ćwiczenia na brzuch na siłowni zewnętrznej, jest popularna ławka, najlepiej w wersji z ciężarkami przymocowanymi za pomocą łańcuchów. Wystarczy regularnie wykonywać ćwiczenia w seriach po co najmniej 10 powtórzeń, aby skutecznie wzmocnić mięśnie proste i skośne brzucha.

Efekty ćwiczeń na siłowni zewnętrznej

Oczywiste efekty ćwiczenia na siłowni zewnętrznej, zwłaszcza gdy w grę wchodzą atlasy treningowe z regulacją obciążenia, to redukcja tkanki tłuszczowej, pozytywny wpływ na układ krążenia czy przyrost masy mięśniowej. Istotny wydaje się jednak również aspekt społeczny takich obiektów – budując ogólnodostępne, bezpłatne siłownie na świeżym powietrzu, tworzymy przestrzeń, która nikogo nie dyskryminuje ze względu np. na zasobność portfela czy starszy wiek.

O ile w pobliżu naszego domu znajduje się profesjonalna siłownia na powietrzu, plan treningowy, jaki sobie założymy, może być bardzo ambitny. Nowoczesne atlasy treningowe ze zmiennym obciążeniem (nawet do 250 kg) pozwalają bowiem na wykonanie treningu, który efektownością nie odbiega od tego znanego ze zwykłych siłowni.

Nie oznacza to, że efekty ćwiczenia na siłowni zewnętrznej bez obciążenia (czyli na tzw. urządzeniach fitness) będą nikłe. Trening na takich maszynach wykonywany jest w oparciu o masę własnego ciała użytkownika, dzięki czemu nie zrobimy sobie krzywdy. To znakomita rozgrzewka nawet dla trenujących profesjonalnie i dobra opcja dla osób początkujących, starszych lub będących w nie najlepszej kondycji fizycznej.

Co więcej, czasami zwyczajnie nie mamy ochoty na forsowne ćwiczenia – gorszy nastrój lub niezbyt dobre samopoczucie potrafią bardzo skutecznie odebrać nam chęci do działania. Nie warto w takich dniach całkowicie rezygnować z treningu, ale zamiast intensywnych ćwiczeń siłowych wybrać spokojną aktywność na otwartym powietrzu. Ćwiczenia na siłowni zewnętrznej w gronie najbliższych pozwolą nam się wyciszyć i odzyskać dobry nastrój. Podczas ruchu uwalnia się przecież serotonina – hormon szczęścia!

Na tym nie kończą się pozytywne efekty ćwiczenia na siłowni zewnętrznej. Jej ogromną przewagą nad tradycyjnymi siłowniami jest fakt, że trening odbywa się na świeżym powietrzu, np. w naszym ulubionym parku, zamiast w dusznej sali. Oznacza to nie tylko brak charakterystycznego zapachu, który większość osób odbiera jako nieprzyjemny, ale także możliwość lepszego dotlenienia organizmu.

Co równie istotne, ćwiczenia na siłowni zewnętrznej dają naszym organizmom możliwość wytworzenia w naturalny sposób witaminy D. Jest ona niezbędna do prawidłowego przebiegu wielu procesów w organizmie, a jej niedobór może być szczególnie niebezpieczny dla osób starszych, skutkując m.in. zwiększonym ryzykiem złamań kości. Jeśli więc troszczysz się o zdrowie babci i dziadka, koniecznie zabierz ich ze sobą na siłownię! Możliwe, że będą się opierać, ale gdy raz spróbują, naprawdę polubią ten rodzaj aktywności.

Podsumowanie

Niezależnie, czy postawimy na ćwiczenia na siłowni zewnętrznej z regulacją obciążenia czy bez niej, całą rodziną odczujemy ich pozytywne skutki, nie tylko w aspekcie zdrowotnym, ale także psychologiczno-społecznym.

Trenując regularnie, z pewnością uda nam się zrzucić parę zbędnych kilogramów, poprawić ogólną kondycję organizmu czy pięknie wyrzeźbić sylwetkę, ale co ważniejsze, zyskamy znakomitą okazję, by zacieśnić (a może podreperować?) więzi z naszą rodziną.

Artykuł powstał we współpracy z Marcinem Taczalskim, właścicielem firmy Active Line, która jest polskim producentem siłowni zewnętrznych. W jej ofercie znajdziemy zarówno zwykłe urządzenia fitness, jak i profesjonalne atlasy treningowe z regulacją obciążenia.

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*